Schronisko PTTTK na Hali Ornak
źródło: wikimedia.org, autor: Opioła Jerzy, licencja CC BY 2.5

Malowniczo położone w Tatrach Zachodnich, u podnóży Błyszcza i Kamienistej, Schronisko na Hali Ornak od dziesiątków lat przyciąga turystów spragnionych pięknych widoków, a zimą miłośników narciarstwa biegowego. Jest także celem dla turystów udających się najkrótsze spacery po Dolinie Kościeliskiej i miejscem, gdzie mogą oni odpocząć i zregenerować siły.

Schronisko PTTTK na Hali Ornak- położenie

Schronisko znajduje się w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, a geograficznie już w dolinie Potoku Pyszniańskiego. Wznosi się nad nim główna grań Tatr Zachodnich, a od zachodu grań Ornaka oddzielająca od Doliny Starorobociańskiej. Ponad schroniskiem znajdują się obszary ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie wstęp jest zabroniony. Można jednak podziwiać panoramę doliny sprzed schroniska.

Na Halę Ornak najszybciej, w około półtorej do dwóch godzin można dojść z Kir zielonym szlakiem przez Dolinę Kościeliską. Można się tu także dostać szlakiem żółtym z Doliny Chochołowskiej w około półtorej godziny. Ze schroniska zielony szlak prowadzi przez Dolinę Tomanową i Chudą Przełączkę na Ciemniak. Z Kir przez Dolinę Kościeliską jeżdżą dorożki, a zimą sanie, które kończą trasę na Hali Pisanej, skąd na Halę Ornak można dojść w pół godziny.

Schronisko PTTTK na Hali Ornak zimą
źródło: wikimedia.org, autor: margoz, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTTK na Hali Ornak

Schronisko na Hali Ornak zostało zbudowane w 1948 r. w miejsce zniszczonego w czasie II wojny światowej schroniska na Hali Pysznej. Jest to budynek w stylu zakopiańskim, zbudowany z drewnianych bali, z kamienną jadalnią i pokryty gontem. Dysponuje 48 miejscami noclegowymi w pokojach 2-8 osobowych. Schronisko udziela także noclegów zastępczych na podłodze w razie zapełnienia miejsc w pokojach. Ceny noclegów rozpoczynają się od 45 zł w pokoju 8 osobowym. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, Alpenverein, Polskiego Związku Alpinistycznego oraz dla Honorowych Dawców Krwi i na Kartę Dużej Rodziny. Ze względu na dużą popularność schroniska latem oraz w długie weekendy i inne „szczyty sezonu” zalecana jest rezerwacja miejsc.

Schronisko PTTTK na Hali Ornak- przydatne informacje

Schronisko dysponuje salą jadalną i kuchnią oraz bufetem ze słodyczami i napojami. Sprzedawane są także pamiątki schroniskowe, w tym koszulki, buffy, czekolady w oryginalnych opakowaniach, magnesy i inne. W piwnicach schroniska znajduje się kuchnia turystyczna dla osób posiadających własny prowiant. Zlokalizowane są tu także suszarnia ubrań oraz węzeł sanitarny. Obiekt nie ma podłączenia do sieci elektrycznej, a prąd produkowany jest przez solary oraz generator. Czasem skutkuje to przerwami w dostawie energii.

Schronisko organizuje spotkania z alpinistami i podróżnikami, spotkania literackie nawiązujące do książki „W stronę Pysznej” Stanisława Zielińskiego oraz wystawy fotografii górskiej. Działa tu także niewielka izba historyczna z pamiątkami po przedwojennym schronisku na Hali Pysznej.

Schronisko PTTTK na Hali Ornak
źródło: wikimedia.org, autor: sammler, licencja CC BY-SA 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here