schronisko w dolinie pieciu stawow polskich
Fot: Ciacho5, CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest najwyżej położonym ze wszystkich schronisk w Polsce. Uchodzi także za najpiękniejsze i najlepiej wkomponowane w krajobraz. Od początków swego istnienia jest miejscem, które chętnie wybierają turyści, wspinacze czy narciarze.

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów- położenie

Schronisko jest położone w przepięknej Dolinie Pięciu Stawów Polskich, w Tatrach Wysokich, na wysokości 1670 m n.p.m. Otaczają je ostre tatrzańskie granie z Kozim Wierchem, Wielką Buczynową Turnią, Miedzianym czy Szpiglasowym Wierchem. Dolinę przecina gęsta sieć szlaków turystycznych, którymi można dojść do schroniska. Są to m.in. żółty szlak ze schroniska Morskie Oko przez Szpiglasową Przełęcz, żółty szlak ze schroniska Murowaniec przez Przełęcz Krzyżne, niebieski szlak z Murowańca przez Przełęcz Zawrat oraz zielony szlak Doliną Roztoki, który łączy się z czerwonym szlakiem z palenicy Białczańskiej przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Jest to najłatwiejszy sposób dostania się do schroniska z okolic Zakopanego. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów jest jedynym w Tatrach, do którego nie ma dojazdu samochodem.

Noclegi w Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów to kamienny budynek, nakryty spadzistym, pokrytym gontem dachem. Zostało zbudowane po II wojnie światowej, ale tradycja istnienia zagospodarowania turystycznego w tym miejscu sięga 1867 r. Schronisko dysponuje obecnie 67 miejscami w pokojach 2-10 osobowych. W przypadku zapełnienia miejsc na łóżkach i późnej pory uniemożliwiającej dotarcie do innego obiektu udzielane są także noclegi zastępcze na podłodze we własnych śpiworach. Ceny noclegów na łóżkach zaczynają się od 35 zł poza sezonem i 45 zł w sezonie, zaś nocleg zastępczy kosztuje 20 zł. Dopłata do pościeli wynosi 10 zł. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, NFI, PZA, KDR, Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Ze względu na bardzo dużą popularność schroniska ,w sezonie, a szczególnie w czasie długich weekendów rezerwacja miejsc konieczna jest z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów- przydatne informacje

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Fot: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0

W schronisku działa bufet zapewniający wyżywienie dla przebywających oraz przechodzących turystów. Znajduje się tu także sklepik ze słodyczami, przekąskami i napojami. Kuchnia słynie przede wszystkim z szarlotki wypiekanej od lat według tego samego przepisu. Wiele osób przychodzi tu specjalnie po to by jej skosztować. Dla turystów posiadających własny prowiant udostępniana jest kuchnia turystyczna, gdzie mogą sobie sami przygotować posiłek i gdzie przez całą dobę dostępny jest wrzątek. Zarówno za noclegi, jak i w bufecie można płacić kartą. Ze względu na położenie, transport produktów do schroniska jest utrudniony i odbywa się częściowo specjalnym wyciągiem. Schronisko posiada także własną elektrownię wodną oraz biologiczną oczyszczalnię ścieków.

Długie tradycje Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów związane są z gospodarującą tu od czasów przedwojennych rodziną Krzeptowskich. Kolejne jej pokolenia nieprzerwanie witają turystów w jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin i sprawiają, że czują się oni jak w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here