Schronisko Kamenna Chata pod Chopokiem
źródło: wikimedia.org, autor: Marcin Szala, licencja CC BY-SA 3.0

Kamienna Chata pod Chopokiem jest najwyżej położonym schroniskiem w Niżnych Tatrach. Znajduje się przy górnej stacji wyciągów narciarskich należących do kompleksu Jasna-Chopok i oferuje zarówno możliwość noclegu, jak i wyżywienia, zaś w ostatnich latach w związku z rozbudową ośrodka narciarskiego zapewnia obsługę wjeżdżających kolejkami na Chopok turystów i narciarzy.

Kamenna Chata pod Chopokiem- położenie

Kamenna Chata znajduje się na wysokości 1985 m n.p.m., pod samym szczytem Chopoka (2023 m n.p.m.), drugiego pod względem wysokości szczytu Niżnych Tatr. Leży nad będącą bardzo popularnym centrum turystycznym Doliną Demianowską, z której można się tu dostać kolejką gondolową. Także od południowej strony grzbietu działa kolejka linowa, której początek znajduje się w Dolinie Bystrej, w przysiółku Trangoska. Turyści piesi mogą wyjść z tych samych miejsc w kierunku szczytu, a przejście szlakami niebieskim z północy i żółtym z południa zajmuje około 3 h. Przy schronisku przebiega także długodystansowy, czerwony Szlak Powstania Słowackiego (SNP), który przebiega przez cały grzbiet Niżnych Tatr. Dojście nim od wschodu, od drogi w Certovnicy zajmuje około 5h 30 min, zaś od zachodu z Donovalów na pograniczu z Wielką Fatrą dwa dni solidnego marszu (łącznie około 15 h).

Schronisko Kamenna Chata na Chopoku
źródło: wikimedia.org, autor: Pe3kZA, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Kamennej Chacie pod Chopokiem

Schronisko dysponuje 20 miejscami noclegowymi w sali zbiorowej na 12 osób oraz 2 pokojach 4 osobowych. Konieczne jest posiadanie własnego śpiwora ponieważ obiekt nie zapewnia pościeli, poza poduszką i prześcieradłem. Nocleg na sali zbiorowej kosztuje 35 EUR ze śniadaniem, zaś pokoje wynajmowane są tylko jako całość za opłatą 140 EUR (niezależnie czy nocują w nim 4, 3, 2 czy 1 osoba). Dla dzieci przewidziana jest zniżka 50% na nocleg ze śniadaniem. Schronisko działa także w porozumieniu z Chatami Adrejcova oraz Durkova i pokazując paragon z noclegu w której kol wiek z nich można otrzymać 20% zniżki na nocleg ze śniadaniem.

Kamenna Chata pod Chopokiem- potrzebne informacje

W Kamennej Chacie działa całoroczny bufet oferujący szeroki wybór dań typowo słowackich (np. smażony ser, haluszki, gulasz), jak i popularnych dań barowych. W sezonie narciarskim Chata jest bardzo popularnym miejscem odpoczynku narciarzy, zaś latem wjeżdżają tu wyciągami tłumy turystów na jednodniowe wycieczki na niedaleki Dumbier, najwyższy szczyt Niżnych Tatr, którzy także chętnie korzystają z bufetu na Chopoku. Ze względu na położenie i utrudniony dostęp do wody w schronisku nie ma ogólnodostępnej łazienki, a jedynie prysznic za żetony- koszt żetonu to 2 EUR. Uprawnia on do kilkuminutowej kąpieli. Z tego też względu obiekt ten polecany jest przede wszystkim jako przystanek na jedną noc w wędrówce po Niżnych Tatrach, a nie jako miejsce na dłuższy pobyt.

Schronisko Kamenna Chata i widok na Chopok
źródło: wikimedia.org, autor Marcin Szala, licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here