Schronisko Teryego
Schronisko Teryegom Fot: Kristo, CC BY-SA 3.0

Schronisko Teryego (Téryho chata) w słowackich Tatrach Wysokich jest najwyżej położonym całorocznym obiektem w Tatrach. Ze względu na swoje położenie nad Doliną Zimnej Wody jest popularnym celem wycieczek pieszych z okolic Smokowca oraz dobrą bazą dla wspinaczy wybierających się w stronę najwyższych partii Tatr.

Schronisko Teryego- położenie

Chata Terego, Schronisko
Fot: Kristo, CC BY-SA 3.0

Schronisko Teryego zbudowane w 1899 r. znajduje się w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich, pod wznoszącym się nad nim szczytem Łomnicy. Stoi na wysokości 2015 m n.p.m., co czyni go drugim po Chacie pod Rysami, a pierwszym jeśli chodzi o schroniska całoroczne obiektem w Tatrach oraz na Słowacji. Dojście od strony północne prowadzi zielonym szlakiem z Doliny Javorovej i Tatrzańskiej Javoriny i zajmuje 5 h, zaś od południa z górnej stacji kolejki na Hrebienoku szlakami zielonym i czerwonym trwa około 3 h. Trasa od południa prowadzi malowniczą Doliną Zimnej Wody z licznymi wodospadami i kaskadami wodnymi. W okolicy, w odległości do 2 h marszu znajdują się także schroniska Zamkovskiego, Zbójnickie i Skalnate. Jest to dobry punkt wyjścia na Lodową Przełęcz, Czerwoną Ławkę i dalej do Doliny Staroleśnej. Należy pamiętać, że w Tatrach Słowackich zdecydowana większość szczytów nie jest dostępna dla turystów, którym nie towarzyszy przewodnik i nie prowadzą na nie szlaki turystyczne (jak po polskiej stronie), a jedynie szlaki wspinaczkowe. Dla turystów dostępne są doliny tatrzańskie, niektóre przełęcze oraz kilka szczytów z wytyczonymi szlakami, a także szczyt Łomnicy, na który można wjechać kolejką linową.

Noclegi w Schronisku Teryego

Schronisko dysponuje 24 miejscami noclegowymi w 2 salach 6 osobowych i jednej 12 osobowej. W razie konieczności (nastanie ciemności, niemożliwość zejścia na dół czy zła pogoda) udzielna są noclegi zastępcze na podłodze jadalni. Nocleg w pokoju, we własnym śpiworze kosztuje 21 EUR, zaś nocleg zastępczy 11 EUR. W schronisku można zamówić śniadania i obiady. Honorowane są zniżki dla członków słowackich, czeskich i austriackich stowarzyszeń i klubów górskich. Ze względu na mała ilość miejsc zalecane jest wcześniejsze rezerwowanie miejsc w schronisku, telefonicznie lub za pomocą maila.

Schronisko Teryego- potrzebne informacje

W schronisku Teryego działa bufet oferujący śniadania oraz dania barowe i obiadowe. Z restauracji korzystać mogą zarówno nocujący, jak i przechodzący tędy turyści. Zaopatrzenie obiektu wykonywane jest przed tragarzy, którzy na plecach donoszą jedzenie i napoje od stacji kolejki na Hrebienoku. Od 2004 r. i instalacji paneli słonecznych schronisko jest zelektryfikowane, ale ze względu na sposób pozyskiwania energii światło jest zapalane okresowo. W schroniskowej łazience jest jedynie zimna woda do mycia, nie ma podgrzewacza czy możliwości skorzystania z ciepłego prysznica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here