Schronisko Lucni Bouda
Fot: Dingoa, CC BY-SA 3.0

Lucni Bouda to najstarsze schronisko w Karkonoszach mające obecnie standard hotelu. Leży na terenie czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP), niedaleko Równi Pod Śnieżką. Na jego terenie działa jeden z najwyżej położonych w Europie browarów, którego wyroby można zakupić w bufecie.

Schronisko Lucni Bouda- położenie

Schronisko Lucni Bouda
Fot.: Ivo Lukačovič, CC BY-SA 2.5

Schronisko Lucni Bouda znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. po południowej stronie głównego grzbietu karkonoskiego. Do granicy polsko-czeskiej na Równi Pod Śnieżką jest stąd około 10 min., zaś na szczyt Śnieżki można stąd dojść w około godzinę i 15 minut. Schronisko znajduje się przy czerwonym szlaku turystycznym łączącym Spindlerov Mlyn z Zadni Rennerovką. Dojście ze Spindleruv Mlyna zajmuje około dwie i pół godziny, zaś z Zadni Rennerovki nieco ponad godzinę. Latem od strony Zadni Rennerovki można dojechać do Lucni Boudy rowerem po otwieranym sezonowo szlaku. Od strony polskiej do schroniska można zejść albo niebieskim szlakiem z okolic Domu Śląskiego pod Śnieżką (45 min) albo żółtym szlakiem nazywanym Jantarova cesta znad Małego Kotła (15 min). Niedaleko schroniska znajduje się kaplica poświęcona tym, którzy zginęli w Karkonoszach.

Noclegi w schronisku Lucni Bouda

Historia schroniska Lucni Bouda sięga XVII w., gdy w miejscu tym stanęły pasterskie budy użytkowane sezonowo. Już na początku XVIII w. zostały one zagospodarowane na potrzeby rodzącego się w Karkonoszach ruchu turystycznego. Od tego czasu schronisko rozrastało się i było stale unowocześniane. Obecne budynki zostały wzniesione tuż przed II wojną światową przez Wehrmacht, który szkolił tu komandosów na potrzeby wojny w Norwegii. Dziś schronisko znajduje się w prywatnych rękach i funkcjonuje jako hotel górski z pokojami (łącznie 150 miejsc) o różnym standardzie. Są tu pokoje zwykłe, luksusowe oraz sala do spania na karimatach we własnych śpiworach. Ceny zaczynają się od 580 KCz za nocleg w śpiworach. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Zależnie od długości pobytu goście mogą nieodpłatnie korzystać m.in. z sauny, jaccuzi czy wypożyczalni rakiet śnieżnych.

Schronisko Lucni Bouda- potrzebne informacje

W schronisku Lucni Bouda działa restauracja serwująca regionalne dania kuchni czeskiej oraz bufet. Na miejscu wypiekane jest świeże pieczywo, a ze znajdującej się nieopodal hodowli pochodzą serwowane w restauracji pstrągi i siweny. Schronisko prowadzi także swój własny browar ze zmodyfikowaną na potrzeby większej wysokości linią produkcyjną. Browar można zwiedzać po zgłoszeniu obsłudze. Turystom udostępniane są także zabytkowe piwnice, z których część pochodzi z XVII w. i w których mieści się obecnie winoteka. Lucni Bouda ma także doskonałe zaplecze relaksacyjne i wypoczynkowe, na które składają się m.in. sauna fińska, łaźnia piwna, jacuzzi czy siłownia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here