Schronisko Sowa
źródło: commons.wikimedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Sowa jest prywatnym schroniskiem znajdującym się na stoku Wielkiej Sowy w Górach Sowich. Oferuje noclegi oraz wyżywienie w atmosferze historycznego budynku z końca XIX w.

Schronisko Sowa – położenie

Schronisko znajduje się na południowych stokach Wielkiej Sowy, na wysokości 900 m n.p.m. Stoi nad Przełęczą Sokolą, powyżej schroniska Orzeł. Prowadzi do niego z przełęczy asfaltowa droga, która ma jednak stromy podjazd. Z tego względu część kierowców decyduje się na pozostawienie samochodów na parkingach przy drodze z Walimia do Jugowa. Obiekt stoi przy węźle szlaków, dzięki czemu można do niego dojść z różnych kierunków w całych Górach Sowich. Czerwony szlak prowadzi z Jedliny Zdroju i pozwala na dojście do schroniska w 3 h 45 min. Prowadzi on dalej na szczyt Wielkiej Sowy (ok. 1 h 15 min) i na Przełęcz Jugowską oraz dalej do Srebrnej Góry. Z niedalekiego Sokolca prowadzi szlak zielony (czas dojścia ok. godziny, który kończy się na szczycie Wielkiej Sowy. Znajduje się tam wieża widokowa, która jest celem wielu turystów. Spod schroniska można też dojść szlakiem żółtym na wschód na Kozie Siodło w około 40 min. W okolicy schroniska znajduje się też wiele szlaków do narciarstwa biegowego.

Noclegi w Schronisku Sowa

Schronisko Sowa
źródło: commons.wikimedia.org, autor Lzur, licencja CC BY 2.5

Budynek schroniska wzniesiono w 1895 r. Jest on drewniany, na podmurówce i w dużej części zachował się w stanie oryginalnym. Obecnie są tu 42 miejsca noclegowe w pokojach 4, 6 i 8 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Wysokość cen za noclegi można negocjować, a gospodarze zapewniają, że są konkurencyjni w stosunku do innych obiektów. Przy obiekcie znajduje się pole namiotowe. Nocleg kosztuje 10 zł/os.

Schronisko Sowa – potrzebne informacje

Schronisko Sowa

W schronisku znajduje się kuchnia, bufet oraz jadalnia. Oferują one całodzienne wyżywienie oraz dania barowe, przekąski i napoje. Gospodarze przyjmują grupy zorganizowane i oferują także obsługę uroczystości, imprez okolicznościowych i plenerowych. Możliwa jest organizacja kuligów, przejazdów samochodami terenowymi oraz zjazdów tyrolką. W Sali kominkowej zobaczyć można kolekcję starego sprzętu narciarskiego, a gospodarz Jacki Kalarus jest pasjonatem historii i autorem wielu książek o Górach Sowich i ich tajemnicach związanych z II wojną światową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here