Schronisko PTTK Samotnia
źródło: pl.wikipedia.org, autor SkywalkerPL , licencja CC BY 3.0

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk na ziemiach polskich, a pierwsze wzmianki o istnieniu miejsca dla wędrowców w okolicach Małego Stawu w Karkonoszach pochodzą z końca XVII w. Obiekt uznawany jest przez wielu za najbardziej klimatyczny w całych Karkonoszach i ma grono stałych bywalców, którzy wracają tu nawet kilak razy w roku.

Schronisko PTTK Samotnia – położenie

Schronisko Samotnia znajduje się w Kotle Małego Stawu, na brzegu stawu. Stoi na wysokości 1195 m n.p.m., w miejscu, gdzie zarośla kosodrzewiny przechodzą w las. Jest bardzo dobrze widoczne ze znajdującego się powyżej Kotła grzbietu, którym prowadzi czerwony szlak na Śnieżkę. Na najwyższy szczyt Sudetów można stąd wyjść w około 2 h.

Samotnia stoi przy niebieskim szlaku z Karpacza Górnego. Od końca miejscowości i świątyni Wang idzie się tu 2 h. Można tu także dojść z Rozdroża Łomnickiego szlakiem żółtym do sąsiedniego Schroniska Strzecha Akademicka w około 2h, skąd spacer do Samotni zajmuje 15 min. Wędrówkę można też zacząć w Borowicach, skąd żółty szlak prowadzi Doliną Jodłówki do niebieskiego szlaku z Karpacza. Całe przejście do schroniska szlakami żółtym i niebieskim zajmuje 2 h 30 min. Do schroniska prowadzi z Karpacza Górnego bita droga szutrowa, ale ze względu na to, że obiekt leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego można tu dojść tylko pieszo.  Najbliższe schroniska od Samotni to Strzecha Akademicka (15 min), Dom Śląski (1 h) i Odrodzenie (2h 15 min).

Schronisko PTTK Samotnia
źródło: pl.wikipedia.org, autor marek7400, licencja CC BY 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK Samotnia

Tradycje istnienia schroniska nad Małym Stawem sięgają XVII w. Obecny budynek to efekt kilkukrotnej rozbudowy stojącej tu chaty. Najstarsze jego części pochodzą z końca XIX w. Charakterystycznym elementem budowli jest wieżyczka z dzwonem sygnaturką, który odlano w Jeleniej Górze w 1861 r.

Obecnie schronisko pomieścić może 50 gości w pokojach 1do 10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. We wszystkich pokojach znajdują się umywalki. Ceny kształtują się w przedziale od 30 do 50 zł, a w długie weekendy są wyższe o 10 zł. Istnieje możliwość wykupienia pakietów wigilijnych, sylwestrowych i wielkanocnych. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wykupienia kompletu pościeli w cenie 8 zł. Schronisko udziela zniżek członkom PTTK, Honorowym Dawcom Krwi oraz studentom.

Schronisko PTTK Samotnia
źródło: pl.wikipedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK Samotnia – potrzebne informacje

W Samotni działa kuchnia i bufet, które oferują domowe, całodzienne wyżywienie. Na piętrze znajduje się sala ze sprzętem audio wizualnym, w której pomieścić się może 30 osób. Jest ona wykorzystywana na spotkania, zajęcia, szkolenia i prelekcje. W schronisku otwarty jest punkt informacji turystyczne i udostępniana jest ścianka wspinaczkowa. Jest tu także dyżurka GOPR. Dla turystów udostępniony jest bezprzewodowy internet.

Schronisko PTTK Samotnia
źródło: pl.wikipedia.org, autor Geociekawostki , licencja CC BY 3.0 pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here