Schronisko PTTK Skrzyczne
źródło: pl.wikipedia.org, autor Michał Sz., licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko Skrzyczne znajduje się poniżej najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Jest to bardzo popularny obiekt znajdujący się w sąsiedztwie wyciągów narciarskich oraz kolei linowej do Szczyrku.

Schronisko PTTK Skrzyczne – położenie

Schronisko znajduje się w północnej części Beskidu Śląskiego, na wysokości 1250 m n.p.m. Nieopodal znajduje się wierzchołek Skrzycznego, najwyższej góry Beskidu Śląskiego. Rozciągają się stąd panoramy we wszystkie strony świata. Najłatwiej dostać się tu całoroczną koleją linową ze Szczyrku, która pozwala w kilka minut, bez zmęczenia podziwiać piękne widoki i cieszyć się byciem na szczycie. Dla osób chcących przyjść do schroniska pieszo dostępne są szlaki niebieski, zielony i czerwony. Niebieski szlak prowadzi ze Szczyrku (czas dojścia 2 h) do Lipowej (czas dojścia z Lipowej 2 h 15 min).  Szlak zielony ze Szczyrku (dojście około 5 h) prowadzi głównym grzbietem pasma w stronę Magurki Wiślańskiej i Baraniej Góry do Koniakowa. Przejście z Koniakowa zajmuje 6 h 30 min. Najbliższym schroniskiem na tej trasie jest Przysłop pod Baranią Górą, z którego idzie się tu 5 h. Czerwony szlak prowadzi do szlaku niebieskiego i zielonego pod Szczytem Skrzycznego z Brzuszkowic. Dojście do szlaku to 2 h 30 min i kolejne 30 min podejścia do schroniska już szlakiem niebieskim i zielonym. Ze centrum Szczyrku i przysiółka Za Hańderką na szczyt prowadzą dwie drogi szutrowe dostępne dla rowerów i samochodów terenowych.

Noclegi w Schronisku PTTK Skrzyczne

Historia schroniska na Skrzycznem sięga 1930 r. Wzniesiony wówczas budynek był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie może on pomieścić 29 osób w pokojach 2, 4, 6 i 8 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje 50 zł/os, w pozostałych 40 zł/os. Dla osób nieposiadających śpiworów istnieje możliwość wypożyczenia pościeli za dopłatą. Dla osób, które przychodzą późno, gdy nie ma już miejsc w pokojach jest możliwość noclegu na podłodze w cenie 20 zł. Honorowane są zniżki dla członków PTTK i Honorowych Dawców Krwi. Przy schronisku działa pole namiotowe – opłata wynosi 12 zł/os za nocleg we własnym namiocie z możliwością korzystania z udogodnień schroniska. Obiekt przyjmuje zwierzęta.

Schronisko PTTK Skrzyczne – potrzebne informacje

Ze względu na swoje położenie w sąsiedztwie dużej stacji narciarskiej, zimą schronisko nastawione jest przede wszystkim na noclegi oraz wyżywienie dla narciarzy. Są tu trzy sale jadalne oraz działający latem bufet na tarasie. Kuchnia oferuje całodzienne wyżywienie, w tym zestawy obiadowe i zestawy dla narciarzy zimą. Obiekt organizuje imprezy integracyjne, zjazdy rodzinne, wieczory kawalerskie i panieńskie, a nawet niewielkie wesela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here