Schronisko PTTK Klimczok
źródło: commons.wikimedia.org, autor Karl102, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko Klimczok to bardzo popularny obiekt w Beskidzie Śląskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Szczyrku. Od kilku lat jego warunki odpowiadają prostemu pensjonatowi, a w sezonie dużą część gości stanowią uczestnicy zorganizowanych wyjazdów, tym kolonii.

Schronisko PTTK Klimczok – położenie

Schronisko znajduje się w Beskidzie Śląskim, na przełęczy między Magurą a Klimczokiem, na wysokości około 1040 m n.p.m. Od szczytu Klimczoka dzieli je odległość 700 m i prawie 100 m podejścia. Znajduje się bezpośrednio nad znaną miejscowością turystyczną, Szczyrk. Ze Szczyrku można dojść tu niebieskim lub zielonym szlakiem w około godzinę. Z miejscowości można też dojechać drogą szutrową. Inne sposoby dotarcia do schroniska zajmują więcej czasu. Z Bystrej niebieskim szlakiem idzie się tu 3 h, zaś zielonym 2 h. Dojście czerwonym szlakiem z Bielska-Białej Olszówki Górnej zajmuje około 3 h, zaś tym samym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej prawie 4 h. Najbliżej, w odległości około 20 min spaceru znajduje się schronisko Szyndzielnia do którego można dojść czerwonym lub żółtym szlakiem.

Noclegi w Schronisku PTTK Klimczok

Tradycje funkcjonowania schroniska pod szczytem Klimczoka sięgają 1841 r. Obecny budynek wzniesiono pod koniec  XIX w., ale był on później wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Jest to kamienna budowla z drewnianą salą jadalną. Obecnie obiekt dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 5, 6, i 7 osobowymi z łazienkami. Ceny rozpoczynają się od 35 zł za osobę w pokojach wieloosobowych, zaś w pokoju dwuosobowym nocleg kosztuje 70 zł/os. Osoby nie posiadające śpiworów muszą dopłacić 7 zł za komplet pościeli. Dzieci do lat 3 śpią za darmo, a do lat 7 za połowę ceny. Honorowane są zniżki PTTK. Obiekt nie udziela noclegów zastępczych na podłodze, zaś po 22 do schroniska wejść można jedynie w razie zagrożenia zdrowia, w oczekiwaniu na GOPR.

Schronisko PTTK Klimczok – potrzebne informacje

Schronisko Klimczok funkcjonuje obecnie na warunkach nieco zbliżonych do prostego pensjonatu. W sezonie letnim i zimowym jego klientami są w dużej części obozy, grupy zorganizowane, uczestnicy wczasów, zielone i białe szkoły. Dlatego też przed przyjściem doradzany jest kontakt telefoniczny w celu upewnienia się co do wolnych miejsc. W obiekcie działa kuchnia serwująca domowe śniadania, kolacje i obiady oraz dania barowe. Jest tu także sklepik, świetlica i jadalnia. Przy schronisku latem działa basen pływacki, a zimą wyciąg narciarski z ratrakowaną trasą zjazdową. Dla dzieci przygotowano plac zabaw, jest także boisko do siatkówki. Można zorganizować ognisko albo grill. Gospodarze organizują kuligi, przejażdżki samochodem terenowym  oraz imprezy terenowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here