Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Bielska-Białej, w Beskidzie Małym i będące jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w okolicy. Oferuje ponad 50 miejsc noclegowych oraz całodzienne wyżywienie.

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej – położenie

Schronisko leży w zachodniej części Beskidu Małego, pod szczytem Magurki Wilkowickiej, na wysokości 909 m n.p.m. Szczyt wznosi się nad Bielskiem-Białą oraz miejscowością Wilkowice i z tego kierunku prowadzi tu większość szlaków. Najbliższe schroniska znajdują się na Chrobaczej łące (ok. 2 h) i Leskowcu (ok. 8 h) w Beskidzie Małym oraz na Szyndzielni (ok. 6 h) w Beskidzie Śląskim.

Obok obiektu znajduje się duży węzeł szlaków pieszych, który pozwala na dotarcie tu z każdej strony. Najszybsze jest dojście niebieskim szlakiem z parkingu Przełęczy Przegibek, które zajmuje 50 min. Z Bielska-Białej Straconki prowadzą na Magurkę szlaki zielony (1 h 50 min), żółty (1 h 45 min) i czerwony (3 h), zaś z Wilkowic okrężny szlak czarny (1 h 15 min lub 2 h 15 min, zależnie od kierunku marszu), szlak zielony (1 h 30 min) i czerwony (1 h 45 min). Z doliny Soły można dojść do schroniska szlakiem żółtym  Międzybrodzia Bialskiego (2 h 15 min) oraz z Czernichowa przez Czupel, najwyższy szczyt Beskidu Małego ( 2 h 30 min). Od strony Wilkowic na Magurkę prowadzi asfaltowa, wąska i kręta droga.

Noclegi w Schronisku PTTK na Magurce Wilkowickiej

Tradycje istnienia schroniska na Magurce Wilkowickiej sięgają początku XX w. Swoje obiekty posiadały tu niemieckie organizacje turystyczne. Po II wojnie światowej zbudowany w 1913 r. murowany budynek przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a następnie PTTK. Jest to budowla w stylu górskiej willi z dużą, przeszkloną werandą i ogródkiem. Dysponuje obecnie 56 miejscami noclegowymi w pokojach 2-6 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny wahają się od 30 do 50 zł za osobę. Honorowane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
źródło: pl.wikipedia.org, autor Ciacho5 , licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej – potrzebne informacje

W schronisku znajduje się kuchnia oferująca całodzienne wyżywienie oraz duża jadalnia z bufetem i sklepikiem. Ciekawostką samej Magurki jest to, że w sąsiedztwie schroniska działa jedyny w polskich górach regularny sklep spożywczy, niezwiązany ze schroniskiem. Przy obiekcie znajduje się boisko do siatkówki oraz miejsce ogniskowe. Zimą działa prężny ośrodek narciarstwa biegowego z ratrakowanymi trasami oraz wypożyczalnia sprzętu do narciarstwa biegowego. Schronisko organizuje liczne imprezy sportowe, w tym biegi przełajowe i narciarskie oraz imprezy krajoznawcze, koncerty i spotkania, a zimą także kuligi. Obiekt cieszy się dużą popularnością jako baza białych i zielonych szkół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here