Górska Stacja Turystyczna „Słowianka”
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Stacja Turystyczna „Słowianka” jest prywatnym schroniskiem w Beskidzie Żywieckim, nad Żabnicą. Jest to dobry punkt wypadowy w Masyw Romanki i Lipowskiego Wierchu, a wokół znajduje się wiele znakowanych szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich.

Górska Stacja Turystyczna „Słowianka” – położenie

Słowianka znajduje się w Beskidzie Żywieckim, w Masywie Romanki i Lipowskiego Wierchu. Najbliższymi miejscowościami są Żabnica i Węgierska Górka, do których można dostać się znakowanymi szlakami pieszymi. Obydwie miejscowości są dostępne komunikacyjnie nie tylko dla posiadaczy samochodów, ale także dla użytkowników komunikacji zbiorowej. Do Węgierskiej Górki docierają pociągi Kolei Śląskich, zaś do obydwu miejscowości liczne autobusy i busy z Żywca.

Stacja stoi na wysokości 856 m n.p.m. na Hali Słowianka, od której wzięła swoją nazwę. Roztacza się stąd ładna panorama masywu Romanki oraz Rysianki. Obok schroniska znajduje się węzeł szlaków pieszych, a w pobliżu przebiega też czarny szlak rowerowy będące pętlą z Węgierskiej Górki oraz zimowy szlak do narciarstwa biegowego.

Obok schroniska przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Węgierskiej Górki do Przełęczy Glinne nad Korbielowem. Dojście z Węgierskiej Górki przez grzbiet Abramów nad Żabnicą zajmuje 3 h 30 min, zaś z Korbielowa 5 h 30 min. Ze szlakiem czerwonym łączy się niebieski szlak z Bystrej (dojście ok. 2 h) do Sopotni Małej (dojście ok. 4 h) i dalej do Żywca (dojście do schroniska ok. 8 h). Pod schroniskiem rozpoczyna się także czarny szlak łącznikowy do schroniska na Hali Boraczej przez górną część Żabnicy. Dojście nim z Żabnicy zajmuje 1 h, zaś z Hali Boraczej 2 h. Oprócz Hali Boraczej najbliższym schroniskiem jest leżące przy GSB schronisko na Rysiance (ok. 2 h 30 min).

Górska Stacja Turystyczna „Słowianka”
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Górskiej Stacji Turystycznej „Słowianka”

Stacja mieści się w drewnianym dwupiętrowym budynku, w którym pomieścić się mogą 24 osoby w pokojach 3, 4, i 6 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Pokoje wyposażone są w łóżka piętrowe i koce. Zalecane jest posiadanie własnego śpiwora. Nocleg w schronisku kosztuje 40 zł/os.

Górska Stacja Turystyczna „Słowianka” – potrzebne informacje

Schronisko oddaje do dyspozycji turystów w pełni wyposażoną kuchnie z niezbędnymi naczyniami. Można w niej przygotować posiłek z własnych produktów. W stacji działa także sklep spożywczy, który oferuje turystom możliwość zakupu podstawowych produktów oraz dowóz zamówionych wcześniej zakupów ze sklepów w okolicznych miejscowościach. Na parterze budynku znajduje się duża świetlica mogąca pełnić także rolę jadalni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here