Schronisko PTTK Na Śnieżniku
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko „Na Śnieżniku” zaliczane jest do najbardziej znanych w Sudetach. Znajduje się pod szczytem Śnieżnika i zostało zbudowane w połowie XIX w. z inicjatywy Marianny Orańskiej. Obiekt oferuje noclegi oraz wyżywienie, a z polany na której stoi roztaczają się piękne widoki na okolicę.

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” – położenie

Schronisko znajduje się na wysokości 1218 m n.p.m. na zachodnich zboczach Śnieżnika, tuż przy granicy z Czechami. Żeby wejść na szczyt Śnieżnika o wysokości 1426 m n.p.m. trzeba kierować się zielonym szlakiem i przejść około 45 minut pod górę. Sprzed schroniska rozciąga się rozległa panorama pogranicza polsko-czeskiego.

Schronisko PTTK Na Śnieżniku
źródło: commons.wikipedia.org, autor SchiDD, licencja CC BY-SA 4.0

Przy obiekcie znajduje się węzeł czterech szlaków pieszych: czerwonego, niebieskiego, zielonego i żółtego. Najdłuższy z nich, czerwony to Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Międzygórza do Lądka Zdroju. Z Międzygórza można nim dojść w 2 h 45 min, zaś z Lądka w 7 h 30 min. Szlak niebieski prowadzi z Międzylesia (dojście w około 5 h) do Lądka Zdroju (czas dojścia z Lądka to około 9 h). Szlak zielony okrąża po granicy państwa niemal całą Kotlinę Kłodzką i otaczające ją góry. Jest to trasa, którą można w 45 min wejść na szczyt Śnieżnika. Z kolei szlak żółty ma tutaj swój początek. Prowadzi w dół do Kletna i Jaskini Niedźwiedziej oraz dalej do Stronia Śląskiego. Dojście z Kletna zajmuje prawie 2 h, zaś ze Stronia Śląskiego 5 h. Do schroniska nie można dojechać samochodem prywatnym.

Noclegi w Schronisku PTTK „Na Śnieżniku”

Schronisko pod szczytem Śnieżnika zostało zbudowane w 1869 r. przez księżną Mariannę Orańską, na gruntach, które zakupiła od miejscowych pasterzy, którzy od 1809 r. wypasali tu swoje stada. Budynek wznieśli cieśle sprowadzeni ze Szwajcarii, stąd ówczesna nazwa obiektu „Szwajcarka”. Dziś najstarsza XIX wieczna część budynku wciąż stanowi najważniejszy element obecnego schroniska.

Dysponuje ono 58 miejscami w pokojach od 2 do 10 osobowych ze wspólnym łazienkami na korytarzach. Ceny kształtują się w przedziale między 30 a 50 zł za miejsce. W razie braku miejsc na łóżkach schronisko udziela noclegów na podłodze we własnych śpiworach. Honorowane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK Na Śnieżniku
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku – potrzebne informacje

Z racji swojego położenia schronisko jest bardzo chętnie i licznie odwiedzane przez turystów. Szczególnie popularne są szlaki z Międzygórza i Kletna. Dysponuje ono kuchnią, która serwuje dania śniadaniowe i obiadowe. Do dyspozycji gości jest też taras z ławami. Działa niewielki sklepik ze słodyczami i napojami. W całym schronisku zapewniony jest bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Zimą można skorzystać z wypożyczalni nart skiturowych i biegowych, latem zaś rowerów. Chęć wypożyczenia sprzętu należy zgłaszać wcześniej. Obiekt dysponuje także miejscem ogniskowym oraz wiatą grillową. Organizuje zielone szkoły, rajdy, biegi górskie, koncerty i spotkania z ludźmi gór.

Schronisko PTTK Na Śnieżniku
źródło: commons.wikipedia.org, autor Przykuta, licencja CC BY-SA 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here