Schronisko PTTK na Szczelińcu
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko na Szczelińcu zaliczane jest do najpiękniej położonych i najchętniej odwiedzanych w Sudetach. Stoi na wierzchowinie najwyższego szczytu Gór Stołowych i rozciąga się z niego wspaniała panorama całej okolicy.

Schronisko PTTK na Szczelińcu – położenie

Schronisko znajduje się w Górach Stołowych, nad miejscowością Karłów. Stoi na skraju wierzchowiny rozciągającej się na całym grzbiecie Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu tego pasma. Ze względu na takie umiejscowienie samo schronisko i jego najbliższe okolice zapewniają wspaniałe widoki o każdej porze roku. Przy dobrej widoczności widoczna jest m.in. Śnieżka i Karkonosze.

Do schroniska nie prowadzi żadna droga jezdna, a samochody należy zostawiać na parkingu w Karłowie. Stąd do obiektu prowadzi żółty szlak, który w większości stanowią kamienne schody. Dojście na wierzchowinę zajmuje około 40 min. Istnieje także parking leśny w Pasterce, w odległości około 20 min od schroniska, ale pozostawianie na nim samochodu na noc jest odradzane ze względu na zdarzające się kradzieże. Najbliższe schronisko znajduje się w Pasterce i na Szczeliniec można dojść z niego żółtym szlakiem w 50 min. Przy schronisku przebiega też niebieski szlak z Karłowa (20 min) do Radkowa (dojście z Radkowa: 1h 30 min).

Za budynkiem schroniska znajduje się wejście do skalnego labiryntu, największej atrakcji Szczelińca Wielkiego. Szlak prowadzi przez ciasne szczeliny, między fantazyjnie uformowanymi skałami oraz po odsłoniętych platformach, z których roztaczają się piękne widoki. Cały masyw znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, a wejście do labiryntu jest płatne.

Noclegi w Schronisku PTTK na Szczelińcu

Schronisko zostało zbudowane w 1845 r. w stylu tyrolskim. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. popadło w ruinę, a jego działalność została wznowiona po remoncie w 2006 r. Dysponuje 38 miejscami noclegowymi na łóżkach (po sezonie 43 miejsca). Noclegi są w pokojach 2, 4, 5, 6 i 10 osobowych ze wspólnymi łazienkami na korytarzach. W dużych pokojach znajdują się łóżka piętrowe. Ceny noclegów kształtują się od 40 zł w pokoju 10 os. do 70 zł w pokoju 2 osobowym. W weekendy ceny są o 5-10 zł wyższe. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, Alpenverein i Honorowych Dawców Krwi. Schronisko udziela noclegów zastępczych „na glebie” jedynie w przypadku braku miejsc w pokojach i braku możliwości zejścia do miejscowości lub innego schroniska. Gleba kosztuje 30 zł. Gospodarze doradzają wcześniejszą rezerwację noclegów ponieważ obiekt jest oblegany, szczególnie w sezonie turystycznym. Osoby nieposiadające śpiworów muszą wykupić komplet pościeli w cenie 10 zł na cały pobyt. Istnieje możliwość noclegu ze zwierzęciem, o ile nie jest ono zagrożeniem dla innych gości oraz właściciel posiada dla niego legowisko.

Schronisko PTTK na Szczelińcu – potrzebne informacje

Schronisko na Szczelińcu posiada kuchnię i dużą jadalnię. Kuchnia jest czynna od 8:00 do 20:00 i serwuje smaczne dania domowe. Dodatkowo w części mieszkalnej znajduje się kącik kuchenny z lodówką, czajnikiem i naczyniami, gdzie można przygotować posiłek niewymagający dostępu do kuchenki- np. kanapki, zupka w proszku itp. Do 22 czynny jest bar z napojami i przekąskami. W całym obiekcie goście mają do dyspozycji bezpłatny Internet wi-fi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here