Fot: Makary, CC BY 3.0

Niewielkie schronisko na Hali Kondratowej pod Giewontem wielu zalicza do najbardziej klimatycznych schronisk w polskich górach. Składają się na to niewielkie rozmiary- to najmniejsze z tatrzańskich schronisk oraz serdeczni gospodarze, których rodzina prowadzi je od początku czyli od 1947 r.

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej- położenie

Fot: Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0

Schronisko znajduje się w Tatrach Zachodnich, na Hali Kondratowej, pod ramieniem Długiego Giewontu na wysokości 1333 m n.p.m. Położenie to było już dla obiektu bardzo niebezpieczne. Pierwsza stojąca tu budowla z początku XX w. została zburzona przez lawinę. Obecne schronisko także mocno ucierpiało z tego powodu, gdy w 1953 r. uderzyły w nie niesione przez lawinę kamienie, powodując m.in. zniszczenie jadalni. Obecnie głazy te można oglądać na polanie wokół schroniska. Najłatwiejsze dojście na Halę Kondratową prowadzi niebieskim szlakiem z Kuźnic. Miejsce to jest dogodnym punktem wyjścia na wędrówkę na Giewont (niebieski szlak) oraz na Kasprowy Wierch (najpierw zielonym szlakiem na Przełęcz pod Kopą Kondracką i dalej czerwonym na Kasprowy).

Noclegi w Schronisku PTTK na Hali Kondratowej

 

Drewniane schronisko na Hali Kondratowej zbudowali w latach 1947-1948 górale pod kierunkiem Bogdana Laszczki. Dysponuje ono zaledwie 20 miejscami w pokojach 6 i 8 osobowych, a w razie potrzeby udziela też noclegów zastępczych na podłodze. Cena noclegów na łóżkach wynosi 40 zł i zawiera poduszkę oraz dwa koce. Obsługa zaleca jednak zabieranie własnych śpiworów. Na noclegi udzielane są zniżki dla członków PTTK. Ze względu na małą liczbę miejsc schronisko ma bardzo duże obłożenie. W sezonie dobrze jest zrobić rezerwację, a na bardziej oblegane terminy są one przyjmowane nawet na kilka miesięcy w przód. Obiekt nie udziela noclegów w pokojach od 15.11 do 26.12 ze względu na prace remontowo-konserwatorskie. Czynny jest wtedy tyko bufet i jadalnia.

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej- potrzebne informacje

W schronisku działa restauracja oraz bufet, a turystom udostępniany jest także wrzątek do własnych naczyń. Znakiem rozpoznawczym tutejszej kuchni jest piernik, który wyróżnia je spośród innych obiektów, które stawiają raczej na szarlotkę. Schronisko dysponuje także biblioteczką górską, ładowarkami uniwersalnymi oraz suszarnią ubrań i butów. W obiekcie jest dostęp do bezprzewodowego internetu, ale przy gorszej pogodzie nie zawsze on działa. Dlatego też gospodarze proszą o potwierdzanie rezerwacji wykonanych elektronicznie także przez telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here