Fot: Ciacho5, CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej jest jednym z najpiękniej położonych górskich schronisk w Polsce. Ze względu na bliskość Orlej Perci, Kościelca i innych szczytów wspinaczkowych jest od lat bazą wypadową taterników, którzy mogą też nocować w niedalekiej Betlejemce, zimą zaś działający wyciąg narciarski w Kotle Gąsienicowym czyni z niego bazę dla narciarzy.

Schronisko PTTK Murowaniec – położenie

Schronisko położone jest na wysokości 1500 m n.p.m., u stóp Kasprowego Wierchu, Świnicy, Koziego Wierchu i Granatów. Najłatwiej dostać się tu z Kuźnic niebieskim szlakiem przez Przeł. Między Kopami lub szlakiem żółtym, który jest dla niego drogą wariantową biegnącą doliną Jaworzynki. Dojście od Drogi Oswalda Balcera możliwe jest szutrową drogą w Dolinie Suchej Wody, którą prowadzi czarny szlak. Schronisko jest dobrym punktem wyjściowym na Orlą Perć (szlaki na Przeł. Kozią i Zawrat), a także na Świnicę (szlak do Przełęczy Świnickiej), Kasprowy Wierch oraz Granaty.

Noclegi w Schronisku PTTK Murowaniec

Schronisko Murowaniec Zimą
Fot: Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0

Schronisko Murowaniec zostało zbudowane z kamienia w latach 1921-1926. Pod koniec XX w. przeszło gruntowaną modernizację i obecnie dysponuje 116 miejscami w pokojach 2-6 osobowych orz salach zbiorowych 8-12 osobowych. Ze względu na przepisy przeciwpożarowe w schronisku nie są udzielane noclegi zastępcze na podłodze. Ceny noclegów kształtują się od 55 zł w salach zbiorowych i od 65 zł w pokojach. W cenę noclegów w pokojach 2-4 os. Wliczona jest pościel, zaś w pozostałych i salach zbiorowych można ją dokupić opcjonalnie za 15 zł. Schronisko honoruje zniżki dla członków PTTK. Ze względu na dużą popularność szlaków wokół Murowańca panuje tu zwykle duży tłok. Dlatego też, szczególnie w sezonie i w długie weekendy trzeba robić rezerwacje, często z dużym wyprzedzeniem. Ze względu na to, że schronisko nie udziela noclegów zastępczych pewna pula miejsc zostawiana jest zawsze dla turystów bez rezerwacji (na zasadzie kto pierwszy ten lepszy), jednak w praktyce są one dostępne najpóźniej do godzin popołudniowych.

Schronisko PTTK Murowaniec – przydatne informacje

W schronisku działa restauracja oferująca szeroki wybór dań barowych, obiadowych oraz śniadań oraz deserów. W bufecie można kupić słodycze, napoje oraz przewodniki, mapy i pamiątki. Zarówno w restauracji, jak i za noclegi można płacić kartą. Dla turystów posiadających własny prowiant udostępniana jest kuchnia turystyczna z całodobowym dostępem do wrzątku. Jest to o tyle ważne, że restauracja czynna jest od 8:00, a wspinacze i część turystów decyduje się latem na wyjście w góry o znacznie wcześniejszej porze. Schronisko oferuje także usługi dodatkowe taki jak biblioteczkę górską, możliwość wypożyczenia gier planszowych, przechowalnię bagażu (zimą narciarnię), suszarnię odzieży i punkt naprawy sprzętu turystycznego. W Murowańcu dostępny jest bezprzewodowy internet. Działa tu też dyżurka TOPR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here