Schronisko PTTK „Szwajcarka”
źródło: commons.wikipedia.org, autor Psychowichurka, licencja CC BY-SA 3.0 pl

Szwajcarka jest popularnym szczególnie wśród wspinaczy schroniskiem w Sokolikach. Jest to jedno z najstarszych schronisk w Polsce, a budynek, w którym się znajduje został zbudowany w 1823 r.

Schronisko PTTK „Szwajcarka” – położenie

Schronisko Szwajcarka znajduje się w Sokolikach nazywanych też Górami Sokolimi, będących częścią Rudaw Janowickich. Najbliższym dużym miastem w tym rejonie jest Jelenia Góra odległa o około 20 km. W pobliżu znajdują się miejscowości Karpniki, Trzcińsko i Wojanów. Sokoliki to najpopularniejszy na Dolnym Śląsku rejon wspinaczkowy, z licznymi drogami o różnym stopniu trudności. W niewielkiej odległości od schroniska wznoszą się najwyższe szczyty Gór Sokolich, Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) oraz Sokolik Duży.

W odległości 20 min marszu od schroniska przebiega droga łącząca Karpniki z Janowicami Wielkimi. Na Przełęczy Karpnickiej znajduje się parking, drugi zaś w sąsiedztwie schroniska, ale dojazd do niego prowadzi drogą szutrową od drogi głównej. Przy obiekcie znajduje się duży węzeł szlaków pieszych. Niebieski szlak prowadzi z Radomierza (dojścia ok. 2h 30 min) przez Trzcińsko (dojście ok. 50 min) do Czarnowa (dojsci ok. 5 h). Przebiega on przez bardzo atrakcyjne krajobrazowo Starościńskie Skały, Skalny Most i Skalne Bramy. Szlak zielony prowadzi z Jeleniej Góry (ok. 6 h 30 min) do Janowic Wielkich (ok. 2 h 30 min) przez ruiny zamku Bolczów. Szlak żółty wyznaczony jest z Trzcińska (1 h) do Karpnik (ok. 45 min) i dalej na południe w kierunku Przełęczy Kowarskiej i Kowar. Czerwony, krótki szlak dojściowy w około pół godziny wyprowadza na szczyt Sokolika Dużego, zaś dojściowy szlak czarny na szczyt Krzyżnej Góry.

Schronisko PTTK „Szwajcarka”
źródło: commons.wikipedia.org, autor Poconaco , licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK „Szwajcarka”

Budynek Szwajcarki został zbudowany w 1823 r. na polecenie księcia Wilhelma von Hohenzollerna jako domek myśliwski. Z czasem na parterze urządzono gospodę, zaś w dwudziestoleciu międzywojennym obiekt zaczął pełnić funkcję schroniska. Jest to drewniana tyrolska chata, której bryła pozostała niezmieniona od pierwszej połowy XIX w.

Obecnie właścicielem Szwajcarki jest PTTK. Schronisko dysponuje 26 miejscami noclegowymi w pokojach 19, 4 i 3 osobowym. Są to miejsca w warunkach turystycznych, na łóżkach piętrowych, ze wspólnym węzłem sanitarnym. Oprócz tego dostępny jest czteroosobowy nieogrzewany domek. Ceny w pokojach 3 i 4 os. to 27 zł/noc, zaś w pokoju 19 osobowym 22 zł/noc. Nocleg w domku w terminie 15.04-15.10 kosztuje 25 zł, zaś od 15.10 do 15.04 15 zł. Przy schronisku działa pole namiotowe. Nocleg kosztuje 11 zł/os.

Schronisko PTTK „Szwajcarka”
źródło: commons.wikipedia.org, autor Aneta Pawska, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK „Szwajcarka” – potrzebne informacje

Schronisko oferuje proste warunki turystyczne z dostępem do wspólnego węzła sanitarnego. Prysznic jest płatny 2 zł z ograniczeniem czasu do 5 min (w czasie niedoboru wody do 3 min). Działa tu bufet serwujący dania śniadaniowe, obiadowe i barowe oraz napoje i słodycze. W Szwajcarce ma swoją bazę Dolnośląska Szkoła Wspinaczkowa, organizująca szkolenia i obozy wspinaczkowe w Sokolikach. W schronisku odbywają się także liczne imprezy kulturalne, koncerty, pokazy slajdów, spotkania z ludźmi gór. Sala kominkowa może pomieścić około 30 os., sala przy bufecie kolejnych 20.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here