Schronisko pod Durbaszką
źródło: commons.wikipedia.org, autor Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko pod Durbaszką, a właściwie Górski-Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy znajduje się w Małych Pieninach, nad Jaworkami. Jest to filia Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie, która oferuje noclegi i wyżywienie dla grup oraz osób indywidualnych.

Schronisko pod Durbaszką – położenie

Schronisko pod Durbaszką
źródło: commons.wikipedia.org, autor Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko jest przepięknie położone na zboczu Małych Pienin, pod szczytem Durbaszka. Najbliższą miejscowością są odległe o 4 km Jaworki, zaś od Szczawnicy dzieli ośrodek kilkanaście kilometrów. Ze względu na swoje położenie na stoku miejsce to zapewnia wspaniałe widoki na Beskid Sądecki oraz znajdującą się poniżej dolinę oddzielającą Pieniny od Beskidu Sądeckiego.

Do schroniska prowadzi z Jaworek utwardzona droga szutrowa, którą dojście zajmuje około 45 min. Jej wlot znajduje się nieopodal parkingu przy Wąwozie Homole. Droga ta jest dostępna dla pojazdów mających pozwolenie. Od strony grzbietu do obiektu można zejść ścieżką od niebieskiego szlaku przebiegającego przez cały grzbiet Małych Pienin. Ze Szczawnicy, górami idzie się tu około 5 h, zaś z Jaworek przez Wąwóz Homole około 2 h 30 min. Schronisko jest świetną bazą wypadową do poznawania Małych Pienin ponieważ w okolicy znajduje się najwyższy szczyt Pienin, Wysoka, Wąwóz Homole oraz Dolina Białej Wody. Wszystkie one są w zasięgu kilkugodzinnej wycieczki pieszej.

Noclegi w Schronisku pod Durbaszką

Obiekt został zbudowany na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. jako wzorcowa bacówka przeznaczona do wypasu owiec. Nie był jednak wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i w latach siedemdziesiątych przejął go Urząd Miasta Kraków na wniosek instruktorów harcerstwa ZHP. Po przeprowadzeniu koniecznych remontów stał się bazą dla wypoczynku dzieci i młodzieży. Obecnie funkcjonuje jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, który przyjmuje także osoby indywidualne, nie należące do harcerstwa.

Schronisko pod Durbaszką
źródło: commons.wikipedia.org, autor Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko jest dużym, piętrowym budynkiem na wysokiej kamiennej podmurówce i pokrytym spadzistym dachem. Znajduje się tu 86 miejsc noclegowych w pokojach 3, 4, 5, 6 i 7 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym na korytarzach i w przyziemiu. Noclegi w pokojach 3 i 4 osobowych kosztują 27 zł (zimą 30 zł), zaś w pokojach 5-7 os. 22 zł (zimą 27 zł). W razie braku miejsc możliwe są noclegi zastępcze na materacach w cenie 12 zł. Honorowane są zniżki dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz grup zorganizowanych. Pierwszeństwo w rezerwacjach miejsc mają grupy dziecięce i młodzieżowe. Dorośli przyjmowani są w miarę braku takich rezerwacji. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wykupienia kompletu pościeli w cenie 7 zł/pobyt.

Schronisko pod Durbaszką – potrzebne informacje

W schronisku działa kuchnia i bufet, w których zamówić można śniadania, obiady i kolacje. Na bieżąco, bez koniecznej wcześniejszej rezerwacji wydawane są zupy, proste dania barowe i pierogi. Ze względu na charakter obiektu nie sprzedaje się tu alkoholu. Przy schronisku znajduje się miejsce ogniskowe z wiatą, plac zabaw oraz boisko do siatkówki.

Schronisko pod Durbaszką
źródło: commons.wikipedia.org, autor Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here