Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
źródło: commons.wikipedia.org, autor Balaban,, licencja CC BY-SA 3.0

Strzecha Akademicka jest jednym z najstarszych i największych schronisk w Karkonoszach. Jego nazwa pochodzi z okresu powojennego, gdy zarządzała nim YMCA z Krakowa oraz Centrala Akademickiego Zrzeszenia Sportowego. Dziś jest własnością PTTK i jest doskonałą bazą dla osób udających się na wędrówki w rejon Śnieżki.

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
źródło: commons.wikipedia.org, autor Olgierd Rudak, licencja CC BY 2.0

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka – położenie

Schronisko znajduje się między Kotłem Małego Stawu a Białym Jarem w Karkonoszach, nad Karpaczem. Jest dobrym punktem wypadowym na Śnieżkę od której dzieli go około półtorej godziny marszu. W odległości 15 minutowego spaceru znajduje się drugie z popularnych schronisk w tej okolicy, Samotnia. Z okolic budynku roztaczają się piękne widoki na okolicę, w tym należący poniżej Kocioł Małego Stawu.

Z Karpacza można dojść do Strzechy Akademickiej różnymi szlakami. Najpopularniejszym z nich jest niebieski szlak z Karpacza Górnego, przebiegający obok Świątyni Wang. Dojście nim zajmuje około 2 h 30 min. Z Rozdroża Łomnickiego w Karpaczu można tu dojść szlakiem żółtym po dawnym torze saneczkowym w 2 h oraz połączeniem szlaku czarnego i żółtego mniej więcej w tym samym czasie. Do schroniska prowadzi też droga szutrowa częściowo pokrywająca się ze szlakiem niebieskim, ale ze względu na to, że znajduje się ona na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest zamknięta dla ruchu kołowego. Oprócz Samotni w pobliżu znajdują się też schroniska Odrodzenie (2 h 15 min połączeniem szlaku niebieskiego i czerwonego Głównego Sudeckiego) i prywatny Dom Śląski pod Śnieżką (1 h szlakiem niebieskim i czerwonym). Niedaleko, bo w odległości 1 h 15 min spaceru można zobaczyć słynne ostańce skalne nazywane „Słonecznikami”. Zimą poniżej schroniska działa nartostrada Złotówka należąca do Kompleksu Narciarskiego Kopa.

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
źródło: commons.wikipedia.org, autor KazimierzP / fotopolska.eu, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK Strzecha Akademicka

Początki schroniska w tym miejscu sięgają XVII w., gdy stała tu buda pasterska, w której mogli zatrzymywać się wędrowcy. Obok Schroniska Pod Łabskim Szczytem uznawana jest ona za najstarszą w Karkonoszach. Obecny budynek powstawał stopniowo od połowy XIX w., a największa jego część pochodzi z około 1910 r.

Obecnie obiekt może pomieścić 140 osób w pokojach 1, 2, 3, 4, i wieloosobowych. Trzy z nich wyposażone są we własną łazienkę, pozostałe mają umywalki, zaś węzeł sanitarny znajduje się na korytarzach. Nocleg w pokoju wieloosobowym kosztuje 30 zł, zaś w pokoju jednoosobowym 40 zł. Cena za nocleg w pokoju z łazienką to 60 zł. Honorowane są zniżki dla członków PTTK. Osoby, które nie mają własnych śpiworów są zobowiązane do wykupienia pościeli w cenie 7 zł.

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
źródło: commons.wikipedia.org, autor Balaban,, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka – potrzebne informacje

W schronisku działa kuchnia i bufet, które znane są z doskonałych, domowych posiłków. Oferują one całodzienne wyżywienie. Latem uruchamiany jest grill. Obiekt posiada dwie jadalnie mogące pomieścić łącznie 200 osób oraz dodatkowe miejsca na ławach przed schroniskiem. W okresie Sylwestra, Świąt czy długich weekendów schronisko oferuje pakiety pobytowe. Można tu także zorganizować pobyt grupowy, imprezę integracyjną czy rodzinną.

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 3.0 pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here