Schronisko PTTK Leskowiec
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko Leskowiec znajduje się trochę wbrew nazwie pod szczytem Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Jest to nieduży, klimatyczny obiekt oferujący noclegi oraz całodzienne wyżywienie.

Schronisko PTTK Leskowiec – położenie

Schronisko znajduje się w Paśmie Leskowca i Łamanej Skały w Beskidzie Małym, w jego części nazywanej także Beskidem Andrychowskim od miasta leżącego u jego podnóży. Do szczytu Leskowiec jest stąd około 800 m, zaś sąsiadująca ze schroniskiem góra nazywa się od 1981 r. Groń Jana Pawła II (dawniej Jaworzynka).

Najbliższe miejscowości to Rzyki i Krzeszów, zaś do najbliższego schroniska, Chatki na Potrójnej trzeba iść około 2h 30 min. Obiekt jest usytuowany przy dużym węźle szlaków pieszych, którymi można tu dojść ze wszystkich kierunków. Przebiega obok niego czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku z Przełęczy Kocieskiej (czas dojścia ok. 4 h) do Krzeszowa (czas dojścia nieco ponad 2 h). Ze szlakiem czerwonym krzyżuje się szlak żółty z Krzeszowa (czas dojścia 1h 45 min) do Świnnej Poręby (czas dojścia 3 h 45 min) oraz króciutki dojściowy szlak czarny z Rzyk (dojście 1h 20 min). Około 100 m od tego węzła, po drugiej stronie schroniska znajduje się drugi, gdzie ze szlakiem żółtym Krzeszów-Świnna Poręba krzyżują się szlaki niebieski i zielony. Niebieski prowadzi z Tarnawy Górnej (dojście zajmuje 1 h 20 min) do Wadowic (dojście z Wadowic trwa 3h 45 min). Zielony szlak wiedzie ze Świnnej Poręby (czas przejścia 2 h 15 min) do Andrychowa (czas dojścia z Andrychowa 4 h 15 min)

Schronisko PTTK Leskowiec
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK Leskowiec

Schronisko zostało zbudowane w latach trzydziestych XX w. przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a po II wojnie światowej przeszło w ręce PTTK. Po kilkukrotnych remontach, które jednak nie spowodowały naruszenia oryginalnej bryły schroniska może ono obecnie pomieścić  32 osoby w 5 pokojach od 2 do 9 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Nocleg kosztuje 30 zł, zaś osoby nie posiadające śpiworów muszą dopłacić 6 zł za komplet pościeli. Dla członków PTTK i Honorowych Dawców Krwi udzielane są zniżki. Dodatkowo w razie braku miejsc w pokojach można skorzystać z noclegu zastępczego na podłodze.

Schronisko PTTK Leskowiec
źródło: pl.wikipedia.org, autor Gambitek , licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK Leskowiec – potrzebne informacje

W schronisku oprócz pokoi znajdują się dwie jadalnie, kuchnia oraz bufet. Można skorzystać z oferty całodziennego wyżywienia, a gospodarze gotują po domowemu, według tradycyjnych przepisów. Obiekt oferuje możliwość organizacji obozów, zimowisk, imprez integracyjnych. Zimą  w pobliżu działa niewielki wyciąg narciarski, zaś w schronisku znajduje się całoroczna dyżurka GOPR. Na Groniu Jana Pawła II zobaczyć można kaplicę wybudowaną z okazji 75 urodzin Jana Pawła II. Odbywają się w niej cyklicznie msze święte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here