Schronisko Hrobacza Łąka jest prywatnym obiektem znajdującym się w północno-zachodniej części Beskidu Małego. Jest to nowy budynek, odbudowany po pożarze z 2017 r., dysponujący 40 miejscami noclegowymi.
Schronisko Hrobacza Łąka – położenie
Oficjalnie schronisko nazywa się obecnie Dom Rekolekcyjno- Turystyczny „Hrobacza Łąka”. Na mapach często miejsce to opisywane jest także nazwą „Chrobacza Łąka”. Obydwie formy są dopuszczalne i nie są błędem ortograficznym.
Schronisko znajduje się w Paśmie Magurki Wilkowickiej Beskidu Małego, w jego północnej części, nad miejscowością Kozy. Stoi pod szczytem Hrobacza (Chrobacza) Łąka na wysokości 812 m n.p.m. Ze szczytu oraz okolic budynku rozciągają się piękne widoki na Beskid Mały oraz Dolinę Soły, Beskid Żywiecki, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Obok schroniska przebiega czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku z Bielska-Białej Straconki do Porąbki. Dojście z Bielska- Białej zajmuje 2 h 30 min, zaś z Porąbki 2 h 15 min. Można tu także dojść żółtym szlakiem z Kóz (1 h45 min) oraz Międzybrodzia Bialskiego (2 h). Szlak żółty od strony Międzybrodzia prowadzi drogą asfaltową, którą można dojechać samochodem pod samo schronisko.
Noclegi w Schronisku Hrobacza Łąka
Pierwsze schronisko na Hrobaczej Łące zostało zbudowane w latach trzydziestych XX w. przez rodzinę Dorzaków, która gospodarzyła w nim do 1973 r. W kolejnych latach przechodziło ono w różne ręce, aż w 1991 r. nabyła je Fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia z Warszawy, która jest jego właścicielem do dziś. Oficjalnie nazywa się ono Domem Rekolekcyjno-turystycznym, ale funkcjonuje na zasadach schroniska.
W 2017 r. budynek został w dużym stopniu zniszczony przez pożar. Niemal natychmiastowa odbudowa spowodowała, że udało się odtworzyć go w oryginalnej formie i dziś ponownie przyjmuje turystów. Jest tu 38 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i wieloosobowych. Ceny rozpoczynają się od 25 zł za miejsce w pokoju wieloosobowym.
Schronisko Hrobacza Łąka – potrzebne informacje
Schronisko oferuje całodzienne wyżywienie, a także dostęp do kuchni turystycznej, gdzie turyści mogą przygotować proste posiłki z własnych produktów. Obok obiektu znajduje się wiata oraz miejsce ogniskowe. Jest tu także ogólnodostępna świetlica, w której organizowane są pokazy zdjęć, spotkania i imprezy.
W obiekcie znajduje się suszarnia na odzież sprzęt oraz ogólnodostępne sanitariaty. Przy schronisku działa kaplica, w której odprawiane są regularnie msze św. Na szczycie Hrobaczej Łąki, w odległości kilkuminutowego spaceru stoi krzyż milenijny.