Bacówka Pod Honem zaliczana jest do najpopularniejszych bieszczadzkich schronisk ze względu na położenie w bezpośredniej bliskości Cisnej. Jest to drewniany budynek z lat siedemdziesiątych XX w., zaliczany do tak zwanych „Moskałówek” czyli bacówek turystyki kwalifikowanej wymyślonych i zaprojektowanych przez Edwarda Moskałę.

Bacówka PTTK Pod Honem- położenie

Schronisko znajduje się nad miejscowością Cisna, niecały kilometr od drogi prowadzącej w kierunku Baligrodu. Jego nazwa pochodzi od wznoszącej się nad nim góry o nazwie Hon. Niemal pod samą bacówkę można dojechać samochodem, parking znajduje się około 100 m poniżej podwórka. Przy schronisku przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki prowadzący na tym odcinku z Komańczy przez Chryszczatą, Wołosań do Cisnej i dalej w Stronę Jasła, Okrąglika i Smereka. Takie położenie sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce noclegowe zarówno dla idących z plecakiem przez Bieszczady, jak i turystów zmotoryzowanych. Cisna jest jedną z lepiej skomunikowanych miejscowości w Bieszczadach Wysokich i można tu dojechać z Sanoka.

Noclegi w Bacówce PTTK Pod Honem

Bacówka Pod Honem to typowa „Moskałówka”, zbudowana z drewna na wysokiej kamiennej podmurówce i nakryta spadzistym dachem. Na parterze znajduje się sala jadalna, w piwnicach węzeł sanitarny, zaś na piętrach pokoje. Nocować można także na strychu (na materacach) oraz w drugim, drewnianym budynku obok schroniska. W bacówce oraz w sąsiednim budynku jest łącznie 60 miejsc noclegowych w pokojach 2-8 osobowych. Dodatkowo, w razie braku wolnych miejsc na łóżkach udostępniane są noclegi zastępcze na podłodze (strych i sala jadalna). Obok budynku znajduje się pole namiotowe, a osoby przebywające na nim mogą korzystać z węzła sanitarnego w schronisku. Ceny noclegów w pokojach wynoszą 40 zł, na podłodze 20 zł, zaś w namiocie 15 zł. Dopłata do pościeli wynosi 10 zł. Honowane są zniżki dla członków PTTK i Honorowych Dawców Krwi. Ze względu na dużą popularność schroniska w sezonie oraz w długie weekendy trzeba robić rezerwację z wyprzedzeniem.

Bacówka PTTK Pod Honem- przydatne informacje

W schronisku działa bufet, w którym można zjeść śniadania, dania barowe oraz obiadowe. Jest także możliwość zamówienia wyżywienia całodziennego. Turyści z własnym prowiantem mogą otrzymać bezpłatny wrzątek do własnych naczyń. Bacówka przyjmuje płatności kartą zarówno za noclegi, jak i w bufecie. W jadalni znajduje się biblioteczka, gry oraz gitara (dla umiejących się nią posługiwać). Ponadto w sklepiku można kupić pamiątki, znaczki turystyczne oraz napoje i słodycze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here