Schronisko Chata pod Rysami
źródło: wikimedia.org, autor: Milan Bališin, licencja CC BY-SA 4.0

Chata pod Rysami jest najwyżej położonym ze schronisk tatrzańskich i jest najbardziej dogodnym punktem wyjścia na leżący na granicy polsko-słowackiej szczyt Rysów. Jest czynna jedynie w sezonie letnim od 16.06 do 31.10, gdy otwarte są szlaki turystyczne po słowackiej stronie.

Chata pod Rysami – położenie

Chata pod Rysami nazywana także Schroniskiem pod Wagą (Chata pod Váhou) położone jest w górnej części Doliny Żabiej Mięguszowieckiej, pod przełęczą Waga. Znajduje się na wysokości 2250 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach zarówno Słowackich jak i Polskich. Ponad budynkiem wznosi się szczyt Rysów, do którego można stąd dojść czerwonym szlakiem w około godzinę. Z dolin od strony słowackiej do Chaty pod Rysami najłatwiej dojść ze Szczyrbskiego Jeziora (Strbske Pleso) szlakiem czerwonym. Przejście zajmuje ponad 4 h. Początek wędrówki można modyfikować wybierając m.in. prowadzący drogą do Popradzkiego Jeziora szlak niebieski. Od strony polskiej dojście prowadzi przez Rysy czerwonym szlakiem od Morskiego Oka i zajmuje ponad 5 h. Ze względu na swoje położenie na bardzo dużej wysokości dojście do Chaty pod Rysami bywa utrudnione przez złe warunki pogodowe. W ostatnim czasie od strony słowackiej na szlaku dojściowym zamontowano specjalne, metalowe stopnie, które mają sprawić, że turyści będą się w mniejszym stopniu ślizgać na skałach po opadach czy w czasie niskich temperatur.

Droga na Rysy przy schronisku
źródło: wikimedia.org, autor: Michal Klajban, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Chacie pod Rysami

Chata pod Rysami została zbudowana w 1933 r. i jest najmłodszym tatrzańskim schroniskiem po słowackiej stronie. W późniejszym czasie była kilkakrotnie przebudowywana ze względu na niszczące ją co jakiś czas, schodzące z Rysów lawiny. Ostatni duży remont wraz z zabezpieczeniem konstrukcji przed lawinami miał miejsce w 2012 r. Schronisko dysponuje 14 miejscami na łóżkach oraz w razie potrzeby udziela noclegów zastępczych na podłodze w jadalni. Ze względu na małą ilość miejsc i duże obłożenie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc przez wysłanie SMSa na numer +421 903 181 051 oraz wpłatę bezzwrotnej zaliczki w wysokości 50% wartości noclegu. Dane do przelewu przesyłane są w wiadomości zwrotnej. Nocleg w Chacie pod Rysami kosztuje 16 EUR w tygodniu i 24 EUR w weekendy (od piątku do niedzieli). Jest możliwość wypożyczenia pościeli, ale wtedy opłata wzrasta o 100%. Honorowane są zniżki dla członków czeskich, słowackich i austriackich klubów górskich i turystycznych.

Chata pod Rysami- potrzebne informacje

Ze względu na swoje położenie Chata pod Rysami jest czynna od 16.06 do 31.10. W sezonie zimowym, który wg. przepisów słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) zamknięte są szlaki powyżej dolin i wędrowanie w wyższych partiach gór jest zabronione. W schronisku działa bufet i nocujący mogą zamówić śniadania (w cenie 5 EUR) i kolacje (w cenie 8 EUR). Całe jedzenie donoszone jest do schroniska na plecach przez tragarzy nazywanych nosiczami. Budynek wyposażony jest w baterie słoneczne, które pozwalają na produkcję niewielkiej ilości energii. Jednak sala jadalna oświetlana jest wieczorami przy pomocy lamp naftowych, zaś w pokojach należy posługiwać się latarkami. Woda pozyskiwana jest z topiącego się śniegu oraz niewielkiego potoku. Ciekawostką schroniska jest zlokalizowana na specjalnej platformie nad przepaścią toaleta- sławojka.

Sławojka przy schronisku Chata pod Rysami
źródło: wikimedia.org, autor: Jacek Bednarek, licencja CC BY-SA 3.0

 

źródła:
https://www.travelin.pl/region/tatrzanski-park-narodowy-w-polsce
https://www.travelin.pl/region/tatry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here