Stacja turystyczna Orle
źródło: commons.wikimedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0

Orle to prywatna stacja turystyczna położna w Górach Izerskich, na terenie dawnej osady hutniczej Carlsthal. Znajduje się w pobliżu szlaków pieszych, narciarskich i rowerowych i jest doskonałą bazą wypadową do poznawania tego terenu.

Stacja turystyczna Orle – położenie

Stacja turystyczna Orle znajduje się w pobliżu Jakuszyc będących częścią Szklarskiej Poręby. Stoi w otoczeniu Gór Izerskich, na pograniczu Polski i Czech, pod szczytem Graniczek. Granica przebiega w odległości kilkuset metrów od obiektu. W przeszłości zabudowania Stacji należały do osady skupionej wokół huty Carlsthal, która działała od połowy XVIII w. W sezonie letnim do obiektu można dojechać od strony Polany Jakuszyckiej starą drogą asfaltową. Wymaga to uzyskania pozwolenia od nadleśnictwa Szklarska Poręba. Drogą tą prowadzi żółty szlak pieszy, który pozwala w około półtorej godziny dojść do schroniska. Z Jakuszyc do Orla prowadzi czerwony szlak, którym można tu dojść w godzinę. Biegnie on dalej na Halę Izerską i do odległej o półtorej godziny Chatki Górzystów, która jest najbliższym schroniskiem turystycznym. Od strony granicy z Czechami do stacji prowadzi zielony szlak zboczami Graniczka.

Noclegi w Stacji turystycznej Orle

Stacja turystyczna Orle
źródło: commons.wikimedia.org, autor pawulon / fotopolska.eu, licencja CC BY-SA 3.0

Stacja turystyczna Orle funkcjonuje na terenie dawnej osady hutniczej. Obejmuje dawną leśniczówkę, w której mieści się bufet oraz dwie przedwojenne strażnice przerobione na obiekty noclegowe. Obecnie na terenie całego obiektu są 73 miejsca noclegowe o różnym standardzie, od schroniskowych sal wieloosobowych po pokoje pensjonatowe. Część z nich posiada własne łazienki, pozostałe mają wspólny węzeł sanitarny na korytarzach. Ceny kształtują się od 25 zł/noc w salach zbiorowych przez 35-45 zł/noc w pokojach kilkuosobowych bez łazienek po 55 zł w pokojach z łazienkami. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wypożyczenia pościeli w cenie 12 zł. Przy budynkach zlokalizowane jest pole namiotowe. Nocleg na nim kosztuje 15 zł/os.

Stacja turystyczna Orle – potrzebne informacje

Stacja turystyczna Orle
źródło: commons.wikimedia.org, autor krysi@, licencja CC BY 3.0

Orle posiada kuchnię, jadalnię oraz bufet turystyczny. Oferuje wybór dań obiadowych, barowych i śniadaniowych oraz napoje zimne i gorące. W sklepiku można zakupić mapy, pocztówki i pamiątki okolicznościowe. Obiekt nastawiony jest przede wszystkim na przyjmowanie turystów chcących spędzać czas aktywnie. W okolicy możliwe jest uprawianie pieszych wycieczek, kolarstwa terenowego, a zimą narciarstwa biegowego i jazdy psimi zaprzęgami. Przyjmowane są grupy zorganizowane, dla których właściciele mogą przygotować biesiady, kuligi, przejazdy skuterami śnieżnymi i psimi zaprzęgami. Przy budynkach znajduje się duża wiata turystyczna z grillem oraz miejsce ogniskowe. W stacji działa też fińska sauna oraz niewielka wystawa pamiątek po dawnej hucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here