Schronisko Orzeł
źródło: commons.wikimedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Orzeł to prywatne schronisko znajdujące się na zboczach Gór Sowich, przy szlaku prowadzącym na Wielką Sowę. Oferuje dużą ilość miejsc noclegowych oraz wyżywienie. Jest popularne ze względu na bliskość drogi, przy której znajdują się parkingi i jest wykorzystywane przez część turystów jako alternatywa dla droższych pensjonatów.

Schronisko Orzeł – położenie

Schronisko Orzeł
źródło: commons.wikimedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko znajduje się w Górach Sowich będących częścią Sudetów. Stoi na wysokości 844 m n.p.m. nad Przełęczą Sokolą, na zboczach Wielkiej Sowy, najwyższego szczytu Gór Sowich. Od drogi z Walimia do Jugowa prowadzi do niego wąska droga asfaltowa o dużym nachyleniu. Dlatego część właścicieli samochodów woli pozostawiać samochody na parkingach przy drodze. Schronisko stoi na skraju rozległych łąk, które opadają w kierunku przełęczy. Zimą działa na nich wyciąg narciarski z 4 trasami o różnym stopniu trudności. Obok obiektu przebiega czerwony szlak prowadzący z Jedliny Zdroju (dojście w około 3 h) na Wielką Sowę (ok. 1 h 30 min) i dalej na Przełęcz Jugowską.

Noclegi w Schronisku Orzeł

Schronisko zostało zbudowane w 1930 r. i funkcjonowało do II wojny światowej. Po jej zakończeniu stało nieużywane, aż przejął je Fundusz Wczasów Pracowniczych, a w 1968 oddano je w ajencję. Obiekt został sprywatyzowany w 1992 r. i od tego czasu jego gospodarzami jest ta sama rodzina. Jest to duży, drewniany budynek na wysokiej, kamiennej podmurówce. Nakrywa go spadzisty dach. Na parterze znajduje się duża, przeszklona weranda. Obecnie jest tu 90 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 i 12 osobowych. Wszystkie pokoje mają dostęp do wspólnego węzła sanitarnego na korytarzach. Ceny noclegów wahają się od 20 zł/os w pokojach wieloosobowych do 30 zł w pokojach 1 i 2 osobowych. Osoby nieposiadające śpiworów muszą wypożyczyć pościel w cenie 9 zł. W razie braku miejsc na łóżkach możliwy jest nocleg zastępczy na podłodze w cenie 10 zł. Przy obiekcie działa pole namiotowe. Nocleg kosztuje 10 zł/os. Śpiący na polu namiotowym mogą korzystać z bezpłatnego wrzątku, prądu oraz z łazienek. W schronisku honorowane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko Orzeł – potrzebne informacje

W schronisku działa kuchnia i bufet, które oferują całodzienne wyżywienie, a także przekąski słodkie i słone oraz napoje. W piwnicy znajduje się sala wyposażona w telewizor, grę w rzutki, biblioteczkę oraz bar. Salę można wynająć na imprezy okolicznościowe, szkolenia, warsztaty. Schronisko organizuje imprezy plenerowe z ogniskiem, pieczeniem prosiaka, grillem dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here