Schronisko Szrenica
źródło: commons.wikimedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko Szrenica jest prywatnym obiektem znajdującym się w Karkonoszach, pod szczytem Szrenicy. Nie należy go mylić ze stojącym po sąsiedzku Schroniskiem PTTK na Hali Szrenickiej. Obiekt słynie z przyjaznej atmosfery oraz doskonałej kuchni i umieszczany jest w czołówce schronisk w Sudetach.

Schronisko Szrenica – położenie

Schronisko Szrenica położone jest na wysokości 1362 m n.p.m. w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy. Stoi na odsłoniętej przestrzeni i roztaczają się stąd piękne widoki na główny grzbiet Karkonoszy oraz znajdującą się w dolinie Szklarską Porębę. W niewielkiej odległości od obiektu znajdują się interesujące wychodnie skalne o nazwie Trzy Świnki, Twarożnik oraz Końskie Łby. Składają się one z granitowych bloków i mają bardzo efektowny wygląd.

Obiekt jest bardzo łatwo dostępny ze Szklarskiej Poręby za pomocą kolei linowej Szrenica I i Szrenica II. Górna stacja kolei znajduje się w odległości kilku minut od schroniska. Dojście ze Szklarskiej Poręby zapewnia czerwony szlak przebiegający obok wodospadu Kamieńczyka. Biegnie on cały czas drogą szutrową. Czerwony szlak przebiega w odległości 300 m od schroniska. Dojście ze Szklarskiej Poręby zajmuje ok. 2 h. Na granicy państwa dochodzi do niego czarny szlak, którym dojść można pod drzwi obiektu i dalej do Końskich Łbów. Czerwony szlak prowadzi dalej głównym grzbietem Karkonoszy w kierunku Łabskiego Szczytu i Śnieżki. Dojście pod Śnieżkę zajmuje ponad 6 h. Poniżej schroniska, przy górnej stacji kolei linowej przebiega zielony szlak z Jakuszyc do skał Pielgrzym nad Karpaczem, nazywany Ścieżką nad Reglami. Dojście z Jakuszyc zajmuje ok. 2 h 30 min.

Schronisko Szrenica
źródło: commons.wikimedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku Szrenica

Schronisko Szrenica zostało zabudowane w okresie dwudziestolecia międzywojennego i należy do największych obiektów w Sudetach. Jest to drewniany budynek na solidnym, kamiennym podmurowaniu. Od 1992 r. obiekt prowadzą państwo Kłopotowscy, którzy wyremontowali popadający w ruinę i opuszczony budynek. Obecnie jest tu 90 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4, 6 i 16 osobowych. Ceny za noclegi w pokojach 16 i 6 osobowych to odpowiednio 35 i 37 zł/os. Natomiast w mniejszych pokojach opłaty liczone są za cały pokój. Pokój 1 os. kosztuje 65 zł, 2 osobowy 100 zł, 3 osobowy 135 zł, a 4 osobowy 172 zł. Dodatkowo pobierana jest opłata klimatyczna w kwocie 2,20 zł. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wypożyczenia pościeli w cenie 10 zł. Pokoje posiadają wspólny węzeł sanitarny na korytarzach. W niektórych pokojach są łazienki.

Schronisko Szrenica – potrzebne informacje

W schronisku znajdują się trzy jadalnie, które można też wykorzystywać w celu organizacji imprez, kursów, warsztatów i konferencji. W obiekcie znajduje się kuchnia, która wydaje posiłki do godz. 19:00. Bufet czynny jest godzinę dłużej. Obiekt słynie z doskonałej kuchni, a jego specjalnością są naleśniki z serem, jagodami i śmietaną oraz sernik. W schronisku można płacić kartą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here