Schronisko Dom Śląski
źródło: commons.wikimedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko Dom Śląski jest najwyżej położonym schroniskiem w polskich Sudetach. Znajduje się pod Śnieżką i jest doskonałym punktem wypadowym na najwyższy szczyt Sudetów. Można stąd między innymi organizować wyjścia na wschody i zachody słońca oglądane ze szczytu.

Schronisko Dom Śląski – położenie

Schronisko Dom Śląski
źródło: commons.wikimedia.org, autor Maria Różański, (Upior polnocy), licencja CC BY-SA 4.0

Dom Śląski stoi na wysokości 1400 m n.p.m., pod szczytem Śnieżki w Karkonoszach będących częścią Sudetów. Znajduje się na skraju dużego wywłaszczenia, z którego wyrasta szczyt Śnieżki. Otaczają go zarośla kosodrzewiny, wysokogórskie murawy oraz pola rumoszu skalnego. Tuż obok schroniska przebiega granica polsko-czeska. Najbliższą miejscowością jest znajdujący się po polskiej stronie Karpacz, a po stronie czeskiej Pec pod Snezkou. Z Karpacza można tu dojść czerwonym szlakiem w około 2 h. Wejście na szczyt Śnieżki zajmuje kolejne pół godziny. Główny Szlak Sudecki biegnący grzbietem prowadzi ze Szklarskiej Poręby przez Szrenicę, Łabski Szczyt i Przełęcz Karkonoską na Czarną Kopę i Przełęcz Okraj. Dojście ze Szklarskiej Poręby zajmuje ok. 8 h, a z Przełęczy Okraj prawie 3 h. Z Karpacza do Domu Śląskiego można też dojść czarnym szlakiem w około 2 h. oraz szlakiem niebieskim w 3 h 30 min. Szlak niebieski prowadzi dalej na szczyt Śnieżki (Droga Jubileuszowa) i na Przełęcz Okraj. Ze strony czeskiej do schroniska można dojść Pecu szlakiem niebieskim i szlakiem żółtym z miejscowości Velka Upa w 3 h. Z Karpacza w pobliże schroniska można dojechać kolejką linową na Kopę. Dojście z górnej stacji kolei zajmuje około 15 min. Zimą w okolicach schroniska znajdują się ratrakowane szlaki narciarskie, które przebiegają głównym grzbietem Karkonoszy oraz sprowadzają w doliny.

Noclegi w Schronisku Dom Śląski

Schronisko Dom Śląski
źródło: commons.wikimedia.org, autor Ciacho5, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko zostało zbudowane w latach 1921-1922 na miejscu wcześniejszych obiektów służących do przyjmowania turystów. Od 2007 r. jest schroniskiem prywatnym. Zostało gruntownie wyremontowane i obecnie posiada 52 miejsca noclegowe w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych. W 8 pokojach znajdują się własne łazienki, dla pozostałych przygotowano wspólny węzeł sanitarny na korytarzach. Noclegi w pokojach 3 i więcej osobowych kosztują 35 zł/os i 40 zł/os w weekendy, w pokojach 2 os. – 40 zł w dni powszednie i 45 zł w weekendy, zaś w pokojach z łazienkami 55 i 60 zł. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wypożyczenia pościeli w cenie 10 zł. W razie braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 25 zł/os.

Schronisko Dom Śląski – potrzebne informacje

Na parterze schroniska znajdują się trzy jadalnie, które mogą pomieścić 250 os. Latem na zewnątrz działa dodatkowo taras z grillem i rollbarem. Kuchnia pracuje do godziny 19:00 i do tej pory wydawane są posiłki. Dłużej działa bufet serwujący napoje, słodycze i gotowe przekąski. W schronisku można zorganizować imprezy okolicznościowe, integracyjne, bankiety czy szkolenia. Na terenie całego obiektu do dyspozycji gości jest bezpłatne wi-fi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here