Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Karkonoskie Schronisko pod Łabskim Szczytem jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych obiektów w tej części Sudetów. Od lat znajduje się także w czołówce rankingów schronisk górskich w Polsce i jest doceniane za piękne położenie i gościnnych gospodarzy oraz pyszną, domową kuchnię.

Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK  pod Łabskim Szczytem – położenie

Schronisko stoi na wysokości 1168 m n.p.m. na hali pod szczytem łabskiego Wierchu w Karkonoszach. Najbliższą miejscowością jest Szklarska Poręba, z której prowadzi tu kilka szlaków pieszych. W pobliżu znajdują się schroniska PTTK Na Hali Szrenickiej (około półtorej godziny marszu) oraz prywatne Szrenica (około godziny marsz), zaś w stronę Śnieżki najbliższym polskim schroniskiem jest Odrodzenie (około 3 h 30 min). Z obiektu w pół godziny można dojść do czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego. Popularnym celem wycieczek z Łabskiego Szczytu są Śnieżne Kotły odległe o około godzinę marszu.

Do Schroniska pod Łabskim Szczytem można dojść ze Szklarskiej Poręby szlakiem niebieskim obok Wodospadu Szklarki (2 h), żółtym z centrum miejscowości (1h 40 min) oraz połączeniem szlaku zielonego i żółtego z Rozdroża pod Kamieńczykiem (1 h 30 min). Szlaki dojściowe prowadzą także z Jakuszyc (zielony, 3 h 40 min) i Jagniątkowa (czarny, 2h 30 min). Ze Śnieżki można tu dojść w 7 h połączeniem szlaku czerwonego i żółtego). Na odległą o około godzinę marszu (zielony szlak) Szrenicę wjeżdża kolej linowa ze Szklarskiej Poręby.

Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK  pod Łabskim Szczytem

Pierwsza chata służąca wędrowcom karkonoskim stanęła pod Łabskim Szczytem w XVII w. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale obecny budynek też może się pochwalić długą historią. Wybudowało go w 1938 r. niemieckie towarzystwo turystyczne. Po II wojnie światowej został przejęty przez PTTK, którego własnością pozostaje do dziś. Jest to drewniany budynek na wysokiej, kamiennej podmurówce, nakryty spadzistym dachem. Z otaczającej go hali oraz z samego schroniska roztaczają się piękne widoki na okolicę.

Obecnie schronisko dysponuje 38 miejscami noclegowymi w pokojach 1-6 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny wahają się od 45 do 70 zł za miejsce. Honorowane są zniżki dla członków PTTK oraz Honorowych Dawców Krwi. Osoby, które nie posiadają śpiworów zobowiązane są do wykupienia kompletu pościeli w cenie 10 zł. W razie braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze.

Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
źródło: pl.wikipedia.org, autor Wierszoklet, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem – potrzebne informacje

W schronisku działa bufet czynny od 8:00 do 20:00 serwujący śniadania, obiady i kolacje oraz napoje ciepłe i gorące. W obiekcie nie ma stałego zasilania w energię elektryczną. Agregat prądotwórczy uruchamiany jest popołudniu i wieczorem. Zaleca się by turyści mieli ze sobą latarki. Zimą w sąsiedztwie schroniska działa nartostrada Bystra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here