Schronisko PTTK na Hali Miziowej
źródło: wikimedia.org, autor: Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0

Wspaniale położone na stokach Pilska Schronisko na Hali Miziowej jest jednym z największych i najbardziej znanych w Beskidzie Żywieckim. Oprócz noclegów w warunkach zbliżonych do pensjonatu oferuje także bogatą gamę zajęć dodatkowych, a zimą dostęp do znajdujących się w sąsiedztwie wyciągów narciarskich.

Schronisko PTTK na Hali Miziowej – położenie

Schronisko znajduje się w środkowej części Beskidu Żywieckiego, w Masywie Pilska nad Korbielowem. Stoi na wysokość 1247 m n.p.m. Dojście na szczyt Pilska szlakami żółtym i czarnym zajmuje około pół godziny. Sprzed obiektu roztaczają się piękne widoki na Beskid Żywiecki, Śląski, a przy dobrej widoczności także na Tatry.

Przy schronisku znajduje się duży węzeł szlaków pieszych. Najważniejszym z nich jest Główny Szlak Beskidzki oznakowany kolorem czerwonym na odcinku z Milówki i Rysianki do Przełęczy Glinne nad Korbielowem. Dojście z Rysianki zajmuje 2 h 30 min, z Milówki prawie 9 h, zaś z Przełęczy Glinne 2 h. Ze szlakiem czerwonym krzyżuje się tu szlak zielony z Sopotni Wielkiej (czas dojścia prawie 3 h) do Korbielowa (czas dojścia nieco ponad 2 h). Z Korbielowa można też dojść do schroniska żółtym szlakiem w około 2 h 30 min. Do schroniska prowadzi też z Korbielowa droga szutrowa zamknięta dla ruchu samochodowego. Zimą działa wyciąg narciarski w ośrodku narciarskim Pilsko-Jontek, którym w kilka minut można wjechać na Halę Szczawina znajdującą się kilkanaście minut od schroniska. Podczas sezonu narciarskiego istnieje możliwość wjazdu z Korbielowa (i przewozu bagażu) przy pomocy ratraka, za dodatkową opłatą.

Noclegi w Schronisku PTTK na Hali Miziowej

Schronisko na Hali Miziowej jest nowoczesnym, oddanym na początku XXI w. obiektem, stojącym w miejscu spalonego w 1953 r. przedwojennego schroniska. Jest to miejsce z długimi tradycjami turystycznymi, związane z początkami turystyki w Beskidzie Żywieckim. Schronisko o standardzie pensjonatu dysponuje 90 miejscami noclegowymi w pokojach 1-9 osobowych, z których większość posiada własne łazienki. Pozostałe dysponują węzłem sanitarnym na korytarzu. Ceny w pokojach wieloosobowych zaczynają się od 29 zł bez pościeli, zaś w mniejszych pokojach obowiązuje cena za cały pokój. Te zaczynają się od 220 zł za pokój 5 osobowy. W razie braku miejsc schronisko udziela noclegów na podłodze w cenie 15 zł. Przy obiekcie znajduje się pole namiotowe, cena za rozbicie namiotu to 10 zł/os. Osoby śpiące w namiocie mogą korzystać z kuchni turystycznej oraz węzła sanitarnego na korytarzu. Obiekt honoruje zniżki dla członków PTTK, posiadaczy karty EURO26, Honorowych Krwiodawców, posiadaczy karty Alpenverein. Dzieci do 3 lat śpią za darmo.

Schronisko PTTK na Hali Miziowej
źródło: wikimedia.org, autor: Pudelek, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Hali Miziowej – potrzebne informacje

Schronisko dysponuje duża jadalnią i kuchnią oferującą całodzienne wyżywienie. W pobytach wielodniowych i pakietach (np. sylwestrowym) wyżywienie można zamówić całościowo. Podobnie w przypadku noclegów grupowych, kolonii czy zimowisk. W schronisku znajduje się też kuchnia turystyczna dla osób chcących samodzielnie przygotowywać posiłki.

Ze względu na położenie w sąsiedztwie dużego ośrodka narciarskiego schronisko na Hali Miziowej jest zimą bazą dla narciarzy. Działa tu wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, przechowalnia sprzętu oraz suszarnia. Można skorzystać z biblioteczki, bilarda, ping-ponga, piłkarzyków, dla dzieci przygotowano kącika zabaw i letni plac zabaw na świeżym powietrzu.

W otoczeniu schroniska odbywają się zajęcia terenowe, paintball, szkolenia lawinowe i skiturowe, gry terenowe, zajęcia teambuldingu, pikniki tematyczne. W schronisku można też organizować spotkania biznesowe- jest możliwość wynajęcia sali konferencyjnej na ponad 60 osób. Przy obiekcie znajduje się też chata grillowa oraz miejsce ogniskowe. W całym obiekcie dostępny jest bezprzewodowy Internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here