Schronisko PTTK na Hali Boraczej
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Założone w okresie dwudziestolecia międzywojennego Schronisko na Hali Boraczej dysponuje 34 miejscami noclegowymi. Znajduje się przy dużym węźle szlaków pieszych w zachodniej części Beskidu Żywieckiego i oprócz noclegów oferuje także bogatą gamę usług dodatkowych.

Schronisko PTTK na Hali Boraczej – położenie

Schronisko znajduje się na zboczach Redykalnego Wierchu na wysokości 854 m n.p.m., w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, nad wsiami Milówka i Żabnica. W odległości około 2 godzinnego marszu od niego znajdują się schroniska na Hali Lipowskiej i na Rysiance. Z hali, na której zostało zbudowane roztaczają się piękne widoki na Beskid Śląski i zachodnią część Beskidu Żywieckiego.

Obiekt jest usytuowany przy węźle szlaków turystycznych, w niewielkiej odległości od miejscowości. Obok niego przebiega niebieski szlak z Żabnicy do Rajczy. Czas dojścia z obydwu miejscowości to około 2h 30min- 3 h. Z niebieskim szlakiem krzyżuje się szlak zielony z Żabnicy-Skałki do Milówki. Dojście z Żabnicy przez Rysiankę i Halę Lipowską zajmuje nieco ponad 4 h, zaś z Milówki 2 h 30 min. Krótki, czarny szlak dojściowy do schroniska wiedzie drogą asfaltowo-szutrową z przysiółka Żabnicy, Skałki. Dojście nim to niecała godzina. Można tędy także wjechać pod schronisko samochodem.

Schronisko PTTK na Hali Boraczej
źródło: wikimedia.org, autor: PioPac, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Hali Boraczej

Schronisko zostało oddane do użytku w 1926 r. przez Żydowskie Towarzystwo Sportowe Makkabi z Bielska. Było pierwszym żydowskich schroniskiem turystycznym na świecie. Po II wojnie światowej częściowo zrujnowany obiekt przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a następnie PTTK. Jest to murowany budynek, o prostej bryle, obłożony drewnianą oblicówką. Oferuje 34 miejsca w pokojach 2, 4 i 10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny rozpoczynają się od 20 zł w pokoju 10 os. Honorowane są zniżki dla członków PTTK z opłaconą składką na bieżący rok. W razie braku miejsc na łóżkach można skorzystać z noclegu zastępczego na podłodze. W schronisku można wypożyczyć pościel w cenie 8 zł. Istnieje możliwość noclegu z psem- opłata za czworonoga to 10 zł/dobę.

Schronisko PTTK na Hali Boraczej – potrzebne informacje

W schronisku działa bufet serwujący domowe posiłki, w tym znane w całym Beskidzie Żywieckim pierogi i jagodzianki oraz świetlica. Obok budynku znajduje się miejsce ogniskowe oraz bacówka na 30 os., którą można wynajmować na imprezy okolicznościowe. W obiekcie zapewniony jest bezpłatny dostęp do Internetu.

Zimą działa wypożyczalnia nart biegowych, rakiet śnieżnych i pontonów do snowtubingu i snowraftingu. Stok do tych aktywności znajduje się w sąsiedztwie schroniska. Działa tu także wyciąg narciarski. Gospodarze organizują także kuligi oraz wyprawy na skuterach śnieżnych, a także wyprawy ekstremalne z instruktorami wspinaczki, paralotniarzami, na quadach czy loty balonem.

Schronisko PTTK na Hali Boraczej
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here