Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej
źródło: wikimedia.org, autor: Nimloth, licencja Public Domain

Schronisko na Hali Lipowskiej położone jest w centralnej części Beskidu Żywieckiego. Oferuje prawie 50 miejsc noclegowych oraz doskonałą domową kuchnię, z której słynie w okolicy.

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej – położenie

Schronisko położone jest u podnóży Lipowskiego Wierchu w Beskidzie Żywieckim, na wysokości 1262 m n.p.m. Stoi w terenie, który obfituje w szlaki piesze, a w jego otoczeniu znajdują się znane miejscowości wypoczynkowe, takie jak Rajcza, Ujsoły, Milówka, Sopotnia Wielka czy Korbielów. Ze względu na swoje położenie schronisko może być doskonałą bazą wypadową do poznawania zachodniej i środkowej części Beskidu Żywieckiego.

Do obiektu prowadzi kilka szlaków pieszych. W jego bezpośrednim sąsiedztwie (około 15 min marszu) znajduje się Schronisko na Rysiance. Około 3 h dzieli je od Schroniska na Hali Miziowej, około 2 h od Schroniska na Hali Boraczej. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków niebieskiego, zielonego i żółtego.

Dojście do schroniska możliwe jest ze wszystkich stron. Zielonym szlakiem z Żabnicy zajmuje ono około 3 h, zaś z Milówki przez Halę Boraczą około 5 h. Niebieskim szlakiem ze Zlatnej idzie się tu ponad 3 h, zaś z Sopotni Wielkiej 3 h. Żółty szlak prowadzi do schroniska z Rajczy, a jego przejście zajmuje 4h 30 min. Dla osób, które nie są przygotowane na forsowne podejścia oraz posiadających dużo bagażu możliwy jest transport samochodem terenowym ze Złatnej w cenie 200 zł.

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Hali Lipowskiej

Schronisko na Hali Lipowskiej zostało zbudowane w 1931 r. z inicjatywy Beskidenverein. Do dziś przetrwało z niego jedynie podpiwniczenie, zaś nadbudowa została zmieniona w czasie remontu w latach 1973-1980. Obecnie dysponuje 49 miejscami na łóżkach w pokojach 2, 3, 4, 6, 7, i 10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny noclegów zaczynają się od 40 zł w pokoju 10 osobowym. W przypadku braku miejsc na łóżkach możliwy jest nocleg zastępczy na podłodze w cenie 25 zł. Osoby, które nie posiadają własnego śpiwora muszą dodatkowo wykupić pościel w cenie 10 zł. Obok schroniska działa pole namiotowe. Nocleg we własnym namiocie kosztuje 20 zł/os. Schronisko honoruje zniżki dla członków PTTK oraz na Kartę Dużej Rodziny.  W schronisku można płacić kartą.

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej – potrzebne informacje

Schronisko na Hali Lipowskiej znane jest z pysznej, domowej kuchni, a sztandarowe dania to pierogi, naleśniki i góralska kwaśnica. Do przygotowywania potraw wykorzystywane są lokalne produkty od gospodarzy z okolicznych wsi. Obok schroniska znajduje się bacówka z miejscem ogniskowym i rusztem, która może być wykorzystywana do organizacji imprez integracyjnych i okolicznościowych. Dla grup przewidziane są specjalne zniżki i pakiety usług. W obiekcie znajduje się sauna oraz wypożyczalnia sprzętu turystycznego letniego i zimowego. Właściciele organizują wyprawy na quadach, skuterach śnieżnych, a przy schronisku usytuowany jest plac zabaw. Okolica latem pozwala na długie i krótkie wycieczki górskie, zimą zaś na przejażdżki na nartach biegowych i skiturowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here