Schronisko PTTK „Chata Baców” w Korbielowie
źródło: pl.wikipedia.org, autor Andrzej Otrębski, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko „Chata Baców” jest niewielkim, liczącym 18 miejsc obiektem zlokalizowany w atrakcyjnej turystycznie miejscowości Korbielów. Oferuje noclegi i wyżywienie w klimatycznym drewnianym budynku, który może być świetną bazą do poznawania Beskidu Żywieckiego.

Schronisko PTTK „Chata Baców” w Korbielowie – położenie

Chata Baców stoi w centrum Korbielowa przy drodze wojewódzkiej 945 prowadzącej z Żywca na Przełęcz Glinne i dalej na Słowację. Jest świetną bazą do zdobywania okolicznych szczytów, w tym najwyższego w tej części Beskidu Żywieckiego Pilska.

Na Pilsko można stąd wyjść szlakami żółtym i zielonym, co zajmuje około 3 h. W odległości około 2h 30 min, pod szczytem Pilska znajduje się duże schronisko na Hali Miziowej. Na Pilsko, pod schronisko można też wjechać kolejką krzesełkową. Z kolei wychodząc z Korbielowa żółtym szlakiem na wschód można dojść do Głównego Szlaku Beskidzkiego i kontynuować wędrówkę w kierunku Markowich Szczawin i Babiej Góry, co zajmuje około 8 h. Nad Korbielowem wytyczono także wiele szlaków spacerowych, które pozwalają poznawać niższe, ale niemniej malownicze góry, z których roztaczają się ładne widoki.

Noclegi w Schronisku PTTK „Chata Baców” w Korbielowie

Schronisko zostało zbudowane w 1967 r. Po remoncie, który przeszło w dwadzieścia lat później może dziś przyjąć 18 osób w pokojach 2, 4, i 6 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny wahają się od 22 do 24 zł, a za wypożyczenie pościeli należy dopłacić 6 zł. W razie braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 15 zł. Przy obiekcie działa pole namiotowe, gdzie nocleg kosztuje 10 zł/os. Honorowane są zniżki dla członków PTTK i Honorowych Dawców Krwi. Schronisko przyjmuje zwierzęta za dodatkową opłatą.

Schronisko PTTK „Chata Baców” w Korbielowie – potrzebne informacje

Oprócz pokoi w schronisku znajduje się jadalnia i kuchnia oferująca całodzienne wyżywienie. Przy Chacie jest też miejsce ogniskowe. Obsługa służy pomocą w wyborze tras wycieczkowych zarówno latem jak i zimą. Ze względu na bliskość dużego ośrodka narciarskiego na Pilsku zimą Chata Baców jest dobrą, tanią bazą dla wielbicieli białego szaleństwa. W okolicy wytyczone są także trasy narciarstwa biegowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here