Schronisko PTTK na Turbaczu
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu znajduje się poniżej najwyższego szczytu Gorców, przy skrzyżowaniu najważniejszych szlaków turystycznych w tej części gór. Oferuje ponad 100 miejsc noclegowych, wyżywienie oraz wspaniałe widoki na Tatry.

Schronisko PTTK na Turbaczu – położenie

Schronisko stoi na wysokości 1283 m n.p.m. pod szczytem najwyższego szczytu Gorców, Turbacza, na skraju Hal Długiej i Wolnicy, które oferują przepiękne widoki na znajdujące się na południu Tatry. Obok schroniska znajduje się największy w Gorcach węzeł szlaków pieszych. Ze wschodu na zachód przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Krościenka do Rabki. Dojście z Krościenka zajmuje 10 h, zaś z Rabki 5 h 30 min. Z czerwonym szlakiem krzyżują się trasy o przebiegu północ- południe: niebieski szlak z Łopusznej do Poręby Wielkiej, zielony z Nowego Targu do Niedźwiedzia i żółty z Nowego Targu do Rzek. Dotarcie do schroniska z Nowego Targu i Łopusznej zajmuje około 3 h, z Niedźwiedzia 3 h 30 min, z Poręby Wielkiej poniżej 3 h, zaś z Rzek 4 h 30 min. Poniżej schroniska, przy żółtym szlaku prowadzącym do Nowego Targu znajduje się Kaplica Papieska, w której w każdą niedzielę odprawiana jest Msza św.

Schronisko PTTK na Turbaczu
źródło: wikimedia.org, autor: Andrzej Otrębski , licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Turbaczu

Dzisiejsze Schronisko na Turbaczu jest już trzecim obiektem stojącym w tym miejscu. Pierwsze wzniesione w 1925 r. strawił pożar w 1934 r., drugie zaś zniszczyli w 1943 r. partyzanci, którzy chcieli uniemożliwić Niemcom rozmieszczenie tu swoich oddziałów. Obecne schronisko otwarto w 1958 r. Jest to duży, piętrowy, dwuskrzydłowy budynek z kamienia nakryty spadzistym dachem krytym gontem.

Obiekt dysponuje 110 miejscami w pokojach 2- 15 os. ze wspólnym węzłem sanitarnym i jednym apartamentem  dla 6 osób z zapleczem kuchennym i łazienką. Ceny noclegów na łóżkach zaczynają się od 40 zł w pokojach wieloosobowych i sięgają 60 zł w pokoju 2 os. Wynajęcie apartamentu kosztuje 450 zł za dobę. W razie braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 20 zł. Przy schronisku można rozbić namiot- opłata wynosi 15 zł/os. W cenie noclegu na łóżkach zawarta jest pościel. Schronisko udziela zniżek członkom PTTK, Honorowym Krwiodawcom, członkom Alpenverein.

Schronisko PTTK na Turbaczu wnętrze
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Turbaczu- potrzebne informacje

W Schronisku na Turbaczu działa restauracja serwująca dania kuchni regionalnej, bufet oraz kawiarnia. W sąsiednim budynku znajduje się Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK z wystawą poświęconą historii turystyki w Gorcach oraz dziejom schroniska. W obiekcie przez cały rok działa dyżurka GOPR. Na znajdującej się nieopodal Hali Długiej prowadzony jest kulturowy wypas owiec, a w bacówce można zapoznać się z techniką produkcji serów oraz kupić owcze sery. Zimą na Hali długiej działa niewielki wyciąg narciarski, a wokół schroniska znajduje się wiele tras do narciarstwa biegowego.  W schronisku goście mogą skorzystać z dostępu do bezprzewodowego internetu oraz oferty gier terenowych.

Schronisko PTTK na Turbaczu w zimie
źródło: wikimedia.org, autor: Paweł Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here