Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym jest jednym z najbardziej oryginalnych w polskich górach. Wygląda jak Chatka Baby Jagi z baśni, stoi na wysokiej podmurówce i w głównym budynku ma tylko jeden 10-cioosobowy pokój z oknami wychodzącymi na 4 strony świata.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim – położenie

Schronisko znajduje się na szczycie Lubonia Wielkiego nad Rabką, na wysokości 1022 m n.p.m. Znajduje się przy nim ważny węzeł szlaków turystycznych. Głównym z nich jest przebiegający przez cały grzbiet Lubonia szlak niebieski z Rabki Zarytego, a krzyżują się z nim szlak zielony z Rabki Śmietanowej, żółty z Rabki Zarytego oraz czerwony Mały Szlak Beskidzki, który ma tu swój początek. Dojście niebieskim i żółtym szlakiem z Rabki Zarytego zajmuje około półtorej godziny, zaś zielonym z Rabki Śmietanowej prawie 2 h. Od strony „Zakopianki” z przysiółka Luboń Mały można tu dojść niebieskim szlakiem w 2 h 30 min, zaś czerwonym z przełęczy Glisne w 45 min. Szlak od strony Przełęczy Glisne jest bardzo stromy. Pod szczytem Lubonia Wielkiego, przy żółtym szlaku znajduje się rezerwat przyrody z największym w Beskidzie Wyspowym gołoborzem.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
źródło: wikimedia.org, autor: MOs810, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Luboniu Wielkim

Schronisko na Luboniu Wielkim zostało zbudowane w latach 1930-1931 według projektów profesora Dunin-Borkowskiego. Jest to budowla na wysokiej, kamiennej podmurówce z niewielką, drewnianą nadbudówką, w której mieści się sala sypialna. Obecnie oprócz budynku głównego w skład schroniska wchodzi też bacówka, dzięki czemu łącznie jest tu 25 miejsc noclegowych. W głównym budynku znajduje się sala 10-osobowa, w bacówce zaś sala 10-osobowa, 2 pokoje 2-osobowe i „jedynka”. W razie braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze. Noclegi kosztują 30 zł. Dodatkowo płatna jest pościel- 15 zł. Schronisku honoruje zniżki dla członków PTTK i PTT, harcerzy, honorowych krwiodawców oraz członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim wnętrze
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim – potrzebne informacje

W głównym budynku schroniska na Luboniu Wielkim, w jego dolnej, murowanej części znajduje się jadalnia z bufetem oraz prysznice. Z kolei w bacówce oprócz pokoi mieści się także świetlica. W budynkach nie ma toalet, znajdują się one w wolnostojących budynkach- sławojki.

Schronisko uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych w całych Beskidach. W sezonie letnim jest oblegane przez turystów, chętnie wybierają je też jako bazę paralotniarze, którzy na Luboniu mają doskonałe warunki do lotów. W sezonie i w czasie długich weekendów zalecana jest rezerwacja pobytów z wyprzedzeniem.

Przy obiekcie znajduje się wiata ogniskowa.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim bar
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here