Schronisko PTTK Markowe Szczawiny
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny położone jest w jednym z najatrakcyjniejszych punktów Beskidu Żywieckiego, na zboczach Babiej Góry. Jest to nowoczesny, otwarty w 2009 r. obiekt dysponujący 70 miejscami noclegowymi, restauracją oraz kuchnią turystyczną.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – położenie

Schronisko znajduje się na północnych zboczach Babiej Góry, najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego, nad miejscowością Zawoja. W jego sąsiedztwie ma swój początek Perć Akademików, oznakowany na żółto, zabezpieczony łańcuchami szlak na szczyt Babiej Góry (czas dojścia około 2 h). Na wierzchołek Diablaka można wejść także szlakiem czerwonym przez Przełęcz Brona w około półtorej godziny.

Obiekt znajduje się przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim. Najbliższym schroniskiem od wschodniej strony jest Schronisko PTTK na Hali Krupowej odległe o około 6 h i 30 min marszu, zaś od zachodu zanocować można latem w bazie na Głuchaczkach, znajdującej się w odległości około 4 godzin wędrówki. Do schroniska można też dojść z zielonym szlakiem z Zawoi Markowej w półtorej godziny oraz czarnym szlakiem z Zawoi Wilcznej i żółtym z Zawoi Czatoży w prawie dwie i pół godziny. Od strony Przełęcz Krowiarki do Markowych Szczawin prowadzi niebieski szlak nazywany Górnym Płajem. Wędrówka nim zajmuje 2 h.

Ze względu na swoje położenie schronisko Markowe Szczawiny jest doskonałą bazą wypadową na Babią Górę, szczególnie na słynne wschody słońca oraz w stronę przełęczy Jałowieckiej. Gęsta sieć szlaków pozwala na tworzenie tras okrężnych.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK Markowe Szczawiny

Do 2007 r. na Markowych Szczawinach stało schronisko wybudowane w 1906 r. z inicjatywy Hugona Zapałowicza. Ponieważ nie spełniało ono współczesnych norm oraz było za małe dla dużego ruchu turystycznego w rejonie Babiej Góry, podjęto decyzję o jego wyburzeniu i zbudowaniu nowego obiektu. Prace zakończyły się w 2009 r. Obecnie stoi tu duży, murowany budynek nakryty blaszanym dachem imitującym drewno. Schronisko wykorzystuje energię słoneczną oraz jest dostosowane do norm ekologicznych. Może tu obecnie nocować na łóżkach 70 osób. W razie braku miejsc udzielane są noclegi zastępcze na podłodze. Markowe Szczawiny dysponują pokojami 2 i 3 osobowymi z łazienkami oraz pokojami 3, 4, 5, 6, 8, 12 i 15 osobowymi ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny zaczynają się od 40 zł, zaś podłoga kosztuje 25 zł. Schronisko honoruje zniżki dla członków PTTK, przewodników i przodowników górskich, Honorowych Dawców Krwi, członków Zdobywców Korony Gór Polski. Ze względu na duże obłożenie w sezonie konieczna jest wcześniejsza, telefoniczna rezerwacja miejsc. Obiekt nie przyjmuje zwierząt.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – potrzebne informacje

Schronisko dysponuje dużą jadalnią oraz kuchnią serwującą dania śniadaniowe, obiadowe i barowe. Działa ona w godzinach od 8 do 20:00, z opcją przedłużenia godzin pracy w sezonie. Sprzedawane jest piwo i wino, ale turyści mogą także spożywać (w granicach rozsądku) własny alkohol. Na najniższym poziomie budynku zlokalizowana jest kuchnia turystyczna wyposażona w czajnik, kuchenkę mikrofalową i miejsce do przygotowywania posiłków. Należy w niej korzystać z własnych naczyń.

W obiekcie można wypożyczyć czasopisma o tematyce górskiej, gry planszowe oraz gitarę do grania w jadalni. W zimie działa wypożyczalnia rakiet śnieżnych, raków, lawinowego ABC orz kijów trekingowych. Na wyposażeniu schroniska znajduje się też rzutnik multimedialny, laptop i głośniki co pozwala na organizację pokazów, spotkań i prelekcji.  Na Markowych Szczawinach znajduje się także dyżurka GOPR.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here