Niewielkie, kameralne Schronisko na Starych Wierchach znajduje się w zachodniej części Gorców. Oferuje 32 miejsca noclegowe oraz smaczne, domowe posiłki. Okolica sprzyja wędrówkom górskim, jeździe na rowerze, zimą zaś na nartach.
Schronisko PTTK na Starych Wierchach – położenie
Schronisko znajduje się na głównym grzbiecie Gorców między Turbaczem a Rabką. Położone jest na polanie, na wysokości 968 m n.p.m., z której roztacza się piękna panorama Tatr, Beskidu Wyspowego, a przy dobrej pogodzie widoki sięgają po Babią Górę. Obiekt leży przy krzyżówce szlaków, dzięki czemu dojście do niego możliwe jest ze wszystkich stron. Najważniejszym szlakiem przebiegającym przy schronisku jest Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Turbacza do Rabki. Dojście z Turbacza zajmuje 2 h 30 min, zaś z Rabki około 3 h. Z GSB krzyżują się szlaki niebieski z Obidowej, zielony z Nowego Targu do Koninek i żółty z Olszówki. Czas dojścia z Obidowej to 1 h 30 min, z Nowego Targu 2 h, z Koninek 2 h 30 min i z Olszówki 2 h.
Noclegi w Schronisku PTTK na Starych Wierchach
Dzisiejsze Schronisko na Starych Wierchach jest drugim stojącym w tym miejscu budynkiem. Pierwszy wzniesiono w 1932 r., a zostało ono spalone przez partyzantów w 1945 r. Nowy budynek został oddany do użytku w 1974 r.
Obecnie Schronisko na Starych Wierchach dysponuje 32 miejscami na łóżkach w pokojach 2-9 os. ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny noclegów wahają się od 35 do 60 zł/os. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, Honorowych Dawców Krwi oraz na Kartę Dużej Rodziny. Noclegi oferowane są we własnych śpiworach, zaś za pościel obowiązuje dopłata w wysokości 10 zł. W przypadku braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 20 zł. Przy schronisku działa pole namiotowe. Cena noclegu we własnym namiocie to 15 zł/os.
Ze względu na niewielką ilość miejsc w sezonie, a szczególnie podczas długich weekendów wskazana jest wcześniejsza rezerwacja noclegów.
Schronisko PTTK na Starych Wierchach – przydatne informacje
W schronisku działa bufet serwujący śniadania, dania barowe i obiady. Serwowane są dania lokalne takie jak kwaśnica, rydze z patelni, naleśniki z jagodami czy kotlet po góralsku. Schronisko organizuje imprezy integracyjne, a przy obiekcie znajduje się miejsce ogniskowe. Okolica doskonale nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, zimą zaś można tu uprawiać narciarstwo biegowe. Na polanie przy obiekcie znajduje się niewielki wyciąg i stok narciarski.