Chatka pod Niemcową należy do wąskiego grona miejsc uchodzących za „kultowe” w polskich górach. Dawne gospodarstwo na zboczach Beskidu Sądeckiego nad Piwniczną stało się górską przystanią dla wędrowców i wielbicieli spokoju, którzy przybywają tu z całego kraju.
Chatka pod Niemcową – położenie
Chatka pod Niemcową znajduje się w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Radziejowej. Stoi na południowym zboczu Niemcowej, na wysokości około 960 m n.p.m., w przysiółku Trześniowy Groń, należącym administracyjnie do Piwnicznej. Z polany, na której zbudowana jest chata roztaczają się widoki na Dolinę potoku Czereż, Kosarzyska oraz wznoszący się nad nimi wał Eliaszówki.
Do schroniska prowadzi utwardzona dróżka z Piwnicznej- Kosarzysk, doliną potoku Rohacz. Natomiast od strony czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego znajdującego się po drugiej stronie szczytu Niemcowej można tu dojść oznakowanym na żółto szlakiem chatkowym. Przebiegający w odległości około 400 m GSB pozwala na dojście do Rytra w około 1 h 40 min (dojście z Rytra pod Niemcową zajmuje około 2 h 30 min) albo na Przehybę (czas dojścia 3 h w każdą stronę) i dalej do Krościenka (kolejne ok. 3 h 20 min w dół lub 4 h 30 pod górę). Pod Niemcową do Głównego Szlaku Beskidzkiego dołącza żółty szlak z Piwnicznej-Zdroju. Dojście z centrum uzdrowiska zajmuje ok. 2 h.
Noclegi w Chatce pod Niemcową
Schronisko działa na zasadach chatki studenckiej oferując tanie i proste noclegi oraz dostęp do kuchni z piecem. Jest to dawne gospodarstwo składające się z dwóch drewnianych chat oraz budynków gospodarczych. W chatach latem, w salach zbiorowych i na poddaszu może spać około 50 osób, zimą zaś około 30. Chatka dysponuje pryczami z materacami, ale należy mieć własny śpiwór. Cena noclegu w chacie wynosi 15 zł. Można też rozbić namiot w wydzielonym miejscu, co kosztuje 5 zł/os.
Chatka pod Niemcową – potrzebne informacje
W Chatce pod Niemcową nie ma prądu ani wody bieżącej. Toaleta znajduje się na zewnątrz budynku Wodę nosi się ze znajdującego się nieopodal źródełka. Przybywający turyści mają dostęp do kuchni z piecem i podstawowym wyposażeniem, gdzie można przygotować posiłek z własnych produktów. Wnętrze ogrzewane jest przy pomocy pieców, a zimą, szczególnie w nocy, gdy piec wygaśnie, bywa tu chłodno. Wieczory spędza się przy świecach i przy latarkach, co nie przeszkadza bywalcom tego miejsca oraz turystom, którzy szukają odskoczni od cywilizacji. U zarządcy Chatki można kupić wyroby rękodzieła ludowego.