Schronisko „Koniec Świata” w Łupkowie
źródło: commons.wikipedia.org, autor Henryk Bielamowicz, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko „Koniec Świata” znajduje się na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Jest to całoroczna chat oferująca bardzo proste noclegi we własnych śpiworach i z dostępem do kuchni.

Schronisko „Koniec Świata” w Łupkowie – położenie

Schronisko znajduje się na terenie dawnej łemkowskiej wsi Łupków, odległej o około 2 km od dzisiejszego Nowego Łupkowa. W odległości 1 km znajduje się stacja kolejowa Łupków, na której w okresie wakacji zatrzymują się sezonowe szyno busy łączące Zagórz ze słowackimi Medzilaborcami. Chata stoi samotnie w opustoszałej dolinie, w niewielkiej odległości od dawnego, łemkowskiego cmentarza i miejsca po cerkwi. W okolice cmentarza (ok. 500 m) można dojechać samochodem szutrową drogą od strony Nowego Łupkowa i drogi z Komańczy do Cisnej.

Obok schroniska przebiega niebieski szlak graniczny na odcinku z Balnicy (ok. 5 h marszu) na Przełęcz Beskid nad Radoszycami (ok. 4 h). Idąc w stronę Balnicy po około 40 min można dojść do opuszczonej doliny dawnej wsi Zubeńsko, gdzie znajduje się stary cmentarz łemkowski. Z kolei idąc od stacji w Łupkowie wzdłuż torów w stronę granicy można dojść do tunelu pod Przełęczą Łupkowską.

Schronisko „Koniec Świata” w Łupkowie
źródło: commons.wikipedia.org, autor Henryk Bielamowicz, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku „Koniec Świata” w Łupkowie

Schronisko powstało w 1982 r. jako chata studencka, w budynku odkupionym od Zakładu Karnego w Łupkowie. Obecnie opiekuje się nim Stowarzyszenie Miłośników Schroniska w Łupkowie. Jest to drewniany, parterowy budynek z poddaszem i spadzistym dachem. Obok niego działa pole namiotowe. Chata ma 20 miejsc noclegowych na łóżkach, które kosztują 15 zł/noc. Nie ma tu pościeli i konieczny jest własny śpiwór. W razie dużego obłożenia udzielane są noclegi zastępcze na podłodze na własnych karimatach.

Schronisko „Koniec Świata” w Łupkowie
źródło: commons.wikipedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko „Koniec Świata” w Łupkowie – potrzebne informacje

Schronisko jest bardzo prosto wyposażone, nie ma w nim elektryczności, a wieczorem światło zapewniają świece. Konieczne jest posiadanie własnej latarki. Toalety znajdują się na zewnątrz budynku. Nie ma także łazienki, ale można korzystać z wody ze studni. Goście mogą korzystać z wyposażonej w podstawowe naczynia, garnki i przybory kuchni z piecem. W całej dolinie nie ma zasięgu telefonii komórkowej ani internetowego. Schronisko może za to pochwalić się niepowtarzalnym klimatem, który przyciąga tu turystów z całej Polski. W długie weekendy oraz wakacje o miejsce jest bardzo trudno więc warto je rezerwować z wyprzedzeniem (o ile nie ma się swojego namiotu).

Schronisko „Koniec Świata” w Łupkowie
źródło: commons.wikipedia.org, autor Henryk Bielamowicz, licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here