Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej
źródło: wikimedia.org, autor: Andrzej Otrębski, licencja CC BY-SA 4.0

Jedno z dwóch schronisk PTTK na terenie Beskidu Niskiego. Znajduje się niedaleko drogi z Gorlic do Koniecznej, pod szczytem Magury Małastowskiej. Jest to niewielki, drewniany budynek z dachem krytym gontem, który nie bez przyczyny zaliczany jest do najładniejszych schronisk w polskich Beskidach.

Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej – położenie

Schronisko znajduje się w zachodniej części Beskidu Niskiego, na terenie miejscowości Małastów, na wysokości około 740 m n.p.m. , pod szczytem Magury Małastowskiej. Można tu dojść niebieskim szlakiem z Przełęczy Małastowskiej (droga z Gorlic do Koniecznej) w 25 min, niebieskim szlakiem z Owczar w około 2 h lub zielonym szlakiem od strony wsi Przysłup i Nowica. Zielony szlak prowadzi stąd grzbietem Magur Małastowskiej, przez jej szczyt aż do miejscowości Szymbark przy drodze krajowej nr 28. Od strony Przełęczy Małastowskiej pod schronisko można dojechać szutrowo-asfaltową drogą. W odległości 300 m od schroniska znajduje się górna stacja wyciągu narciarskiego.

Noclegi w Schronisku PTTK na Magurze Małastowskiej

Schronisko pod Magurą Małastowską wybudowano w 1954 r. Materiał pochodził z rozbieranych łemkowskich chałup z okolicznych miejscowości, a budynek wznieśli cieśle z Podhala. Od 2016 r. trwa remont, który ma doprowadzić do powiększenia schroniska o nowe sanitariaty. Nie powoduje on jednak przerw w przyjmowaniu gości i działaniu kuchni.

Obiekt dysponuje pokojami 2, 4 i 9 osobowymi ze wspólnymi sanitariatami oraz 6 osobowym z łazienką. W razie braku miejsc udzielane są noclegi na podłodze, na karimatach. Ceny noclegów zaczynają się od 25 zł w pokoju 9 osobowym. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, przewodników górskich oraz honorowych dawców krwi.

Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej
źródło: wikimedia.org, autor: Henryk Bielamowicz, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej – potrzebne informacje

W schronisku działa bufet oferujący pierogi, naleśniki, żurek, kiełbasę smażoną, bigos, jajecznicę i parówki oraz napoje ciepłe i zimne. Można też kupić słodycze oraz zaopatrzyć się w napoje butelkowane. Sanitariaty mieszczą się przy wejściu do budynku i prezentują dość spartańskie warunki. Przy schronisku znajduje się miejsce ogniskowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here