Schronisko Hajstra w Hucie Polańskiej
źródło: pl.wikipedia.org, autor Henryk Bielamowicz, licencja CC BY-SA 4.0

Hajstra jest prywatnym schroniskiem znajdującym się na terenie Magurskiego Parku Narodowego w Beskidzkie Niskim. Oferuje zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych oraz prywatnych oraz pyszne, domowe jedzenie.

Schronisko Hajstra w Hucie Polańskiej – położenie

Schronisko znajduje się na terenie dawnej wioski Huta Polańska, około 6 km na południe od Polan i 10 km od Krempnej. Jest to środkowa część Beskidu Niskiego, objęta ochroną w ramach Magurskiego Parku Narodowego. Nazwa obiektu pochodzi od lokalnego określenia bociana czarnego, którego stanowisko znajduje się kilka kilometrów od Huty Polańskiej.

Hajstra jest miejscem otoczonym przez lasy pełnym ciszy i spokoju. W sąsiedztwie stoi kamienny kościół rzymskokatolicki, którego budowę rozpoczęto na początku XX w., a ukończono sto lat później. W Hucie Polańskiej nie ma innych gospodarstw poza schroniskiem. Nie ma też sklepu ani innej infrastruktury usługowej. Najbliższa większa miejscowość z dobrze zaopatrzonymi sklepami to Krempna, gdzie można zwiedzić zabytkową cerkiew oraz Muzeum Przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego.

Hajstra znajduje się przy drodze z Polan, którą prowadzi szlak rowerowy. Rozpoczyna się przy niej także żółty szlak biegnący w stronę granicy państwa na Przełęcz Mazgalica i dalej na Słowację do wioski Dlhona. Dojście do granicy zajmuje około 50 min. Tu znajduje się skrzyżowanie z długodystansowym, niebieskim szlakiem granicznym, którym można iść w kierunku Ożennej i Koniecznej lub Barwinka.

Noclegi w Schronisku Hajstra w Hucie Polańskiej

Schronisko zostało otwarte w 1998 r. w budynku dawnej strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza. Jest to murowany, piętowy budynek z poddaszem. Znajdują się tu 42 miejsca noclegowe, z czego 24 w pokojach 2, 3 i 4 osobowych z łazienkami. Pozostałe pokoje 4 i 10 osobowe mają wspólny węzeł sanitarny na korytarzu.  Nocleg w pokojach bez łazienki kosztuje 25-30 zł, zaś w pokoju z łazienką 50 zł. Przy schronisku działa pole namiotowe.

Schronisko Hajstra w Hucie Polańskiej – potrzebne informacje

Hajstra oferuje swoim gościom możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia lub pojedynczych posiłków. Znane jest z domowej kuchni oraz tego, że używane są w niej własne warzywa, owoce, przetwory oraz nabiał. Oprócz tego do dyspozycji gości jest niewielka kuchnia turystyczna z lodówką i kuchenką, gdzie można samodzielnie przygotować posiłki.

Przy budynku schroniska znajduje się wiata grillowa oraz miejsce ogniskowe. Jest tu także boisko do siatkówki i koszykówki, a dla najmłodszych piaskownica i huśtawka. Przepływający obok potok w sezonie zmienia się w świetne miejsce relaksu. W obiekcie można też wypożyczyć rowery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here