Bacówka pod Bereśnikiem
źródło: wikimedia.org, autor: Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0

Ostatnia wybudowana z inicjatywy Edwarda Moskały bacówka turystyki kwalifikowanej w polskich górach. Stanęła nad Szczawnicą, w Paśmie Radziejowej w 1989 r. Oferuje proste warunki noclegowe oraz możliwość skorzystania z bufetu.

Bacówka pod Bereśnikiem- położenie

W przeciwieństwie do innych „Moskałówek” Bacówka pod Bereśnikiem znajduje się w niewielkiej odległości od miejscowości czyli uzdrowiska Szczawnica. Stoi na bocznym grzbiecie Pasma Radziejowej, na wysokości około 780 m n.p.m. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Pieniny oraz Tatry.

Do schroniska można dojść żółtym szlakiem z centrum uzdrowiska w Szczawnicy, co zajmuje około godziny. Od strony Głównego Szlaku Beskidzkiego, pod szczytem Dzwonkówki schodzi się tu także żółtym szlakiem około godziny.  Można także dojść szutrową drogą ze Szczawnicy-Połonin w mniej więcej takim samym czasie. Drogą tą mogą też wyjechać samochody terenowe.

Noclegi w Bacówce pod Bereśnikiem

Bacówka jest drewnianym budynkiem na wysokim, murowanym podpiwniczeniu. Różni się wyglądem od typowych „Moskałówek”, co spowodowane jest tym, że została wybudowana w końcówce akcji, gdy zmodyfikowano wyobrażenia o takich schroniskach.

Schronisko dysponuje 41 miejscami w pokojach 2-9 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym ulokowanym w piwnicach. W pokojach znajdują się łóżka piętrowe. Osobom, które nie posiadają wypożyczana jest pościel. W razie braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze.

Noclegi w pokojach 6-9 osobowych kosztują 25 zł, zaś w 2-4 osobowych, 35 zł. Jest możliwość wypożyczenia pościeli za opłatą 8 zł. Nocleg na podłodze kosztuje 15 zł. Przy schronisku znajduje się pole namiotowe, na którym nocleg kosztuje 15 zł/os.

Bacówka pod Bereśnikiem – potrzebne informacje

W schronisku działa bufet serwujący śniadania, obiady i kolacje, a także desery i napoje ciepłe i zimne. Łazienki zlokalizowane są w najniższej kondygnacji, a ciepła woda dostępna jest od 18:00 do jej wyczerpania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here