Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Pudelek, licencja: CC BY-SA 4.0

Schronisko na Wielkiej Raczy znajduje się w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych, Rajcza, Zwardoń i Rycerka. Jest to obiekt o przedwojennych tradycjach, oferujący miejsca dla 50 osób oraz całodzienne wyżywienie.

Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – położenie

Schronisko zostało zbudowane tuż przy granicy polsko-słowackiej pod szczytem Wielkiej Raczy, na wysokości 1236 m n.p.m. Najbliższą mu miejscowością jest Rycerka Górna-Kolonia dokąd można dotrzeć samochodem lub komunikacją zbiorową. Położenie schroniska zapewnia wspaniałe widoki na Beskid Żywiecki, Tatry, a także słowacką Fatrę i masyw Chocza.

Obok schroniska przebiega czerwony szlak z Soli przez Zwardoń do Rycerki Dolnej. Ze Zwardonia można tu dojść w 4 h 30 min, zaś wędrówka z Rycerki zajmuje prawie 8 h. Najszybsze dojście do obiektu z doliny zapewnia żółty szlak z Rycerki Górnej, który można pokonać w nieco ponad 2 h. Schronisko jest także dostępne od strony słowackiej za pomocą szlaku zielonego z Oszczadnicy do Starej Bystrzycy. Najbliższe schroniska po stronie Polskiej znajdują się na Przegibku (odległość 3 h 30 min) oraz na Rycerzowej (odległość prawie 5 h marszu).

Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Ricardo77, licencja: CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Wielkiej Raczy

Schronisko na Wielkiej Raczy zostało zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym w 1934 r. Po wojnie zniszczone i opuszczone pozostawało zamknięte do początku lat siedemdziesiątych XX w. Wtedy przeprowadzono remont, a następnie rozbudowę. Duże prace renowacyjne prowadzone były także na początku XXI w. Obecnie obiekt dysponuje 50 miejscami w pokojach 6, 7, 8 i 10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Cena noclegu to 40 zł. Osoby nie posiadające śpiworów muszą wykupić pościel w cenie 8 zł. W przypadku braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 20 zł. Przy schronisku działa pole namiotowe (koszt noclegu 20 zł/os.) dostępne w przypadku braku miejsc na łóżkach. W obiekcie honorowane są ulgi dla członków PTTK, honorowych krwiodawców, przewodników górskich i na kartę dużej rodziny.

Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Pudelek, licencja: CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – potrzebne informacje

W schronisku działa kuchnia i bufet oferujący dania śniadaniowe, obiadowe oraz barowe. W menu znaleźć można potrawy oparte o kuchnię regionalną, m.in. pierogi z grzybami czy kapustą, serki z żurawiną i placki po zbójnicku.

Zimą w schronisku działa wypożyczalnia rakiet śnieżnych. Atrakcją dla turystów jest też sauna fińska, z której można korzystać  o każdej porze roku jako relaks po wycieczkach pieszych czy jeździe na nartach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here