Schronisko PTTK na Przegibku
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Pudelek z polskiej Wikipedii, licencja: CC BY-SA 2.5

Schronisko na Przegibku znajduje się w centralnej części Worka Raczańskiego w Beskidzie Żywieckim, nad miejscowością Rycerka. Jest to niewielki obiekt mogący przyjąć 38 osób na łóżkach, zapewniający całodzienne wyżywienie. Ze względu na położenie jest świetnym punktem wyjścia w rejon Wielkiej Raczy oraz Rycerzowej.

Schronisko PTTK na Przegibku – położenie

Schronisko znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m. nad Przełęczą Przebiek między górami Bendoszka Wielka i Bania. Najbliższą miejscowością jest Rycerka Górna-Kolonia, z której prowadzi tu szlak zielony (czas dojścia 1 h 20 min). Można tu także wyjść z centrum Rycerki Górnej szlakami zielonym lub czarnym. Czas dojścia szlakiem zielonym, w większości po asfalcie wynosi 3 h, zaś szlakiem czarnym 3 h 30 min.

Najbliższy węzeł szlaków pieszych znajduje się w odległości około 10 min spaceru na Przełęczy Przegibek. Doprowadza tu czarny szlak z Rycerki Górnej, który łączy się ze szlakiem czerwonym Sól- Rycerka Dolna oraz szlakiem niebieskim do Soblówki. Najbliższymi schroniskami są Schronisko na Wielkiej Raczy (3 h 15 min) i Bacówka na Rycerzowej (2 h). Przy czarnym szlaku do Rycerki Górnej działa latem Studencka Baza Namiotowa PTTK Gliwice na Przysłopie Potuckim.

Noclegi w Schronisku PTTK na Przegibku

Tradycje istnienia schroniska na Przegibku sięgają dwudziestolecia międzywojennego. W 1928 r. stanął tu schron turystyczny, rozbudowany następnie do budynku, którym administrowało Beskidenverein. Po modernizacjach z końca XX w. obiekt może pomieścić 38 osób w pokojach 2, 4, 6, i 12 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny noclegów zaczynają się od 35 zł. Osoby, które nie posiadają śpiwora muszą wykupić komplet pościeli w cenie 8 zł. W razie braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 20 zł. Dzieci do 3 r. życia śpią za darmo, zaś za dzieci do 7 r. życia pobierana jest połowa opłaty. Przed schroniskiem można rozbić namiot w cenie 30 zł/namiot/noc. Schronisko przyjmuje zwierzęta- cena pobytu to 20 zł/doba. Honorowane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK na Przegibku – potrzebne informacje

W schronisku działa bufet i kuchnia, która oferuje dania śniadaniowe, obiadowe i barowe oraz napoje. Podawane są dania kuchni regionalnej, takie jak gulasz jagnięcy, kwaśnica czy naleśniki orawskie z serem na ostro. Właściciele sprzedają także domowe przetwory z leśnych owoców i ziół.

W obiekcie można skorzystać ze świetlicy lub sali na poddaszu przeznaczonych do organizacji spotkań i imprez. Przed schroniskiem znajduje się miejsce ogniskowe, po wcześniejszej rezerwacji można zorganizować imprezę z pieczeniem prosiaka czy barana.

Do dyspozycji gości oddana jest ruska bania, wypożyczalnia rakiet śnieżnych, zaś w pobliżu budynku działa stok narciarski. Dzieci mogą skorzystać z placu zabaw, zaś w świetlicy znajduje się stół pingpongowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here