Bacówka PTTK na Rycerzowej
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja: CC BY-SA 4.0

Bacówka turystyki kwalifikowanej na Rycerzowej została zbudowana w 1975 r. Jest to jeden z obiektów stworzonych w ramach akcji budowy schronisk w polskich górach zapoczątkowanej przez Edwarda Moskałę. Niewielkie schronisko oferuje noclegi, wyżywienie oraz wspaniałe widoki na Tatry, Babią Górę i Pilsko.

Bacówka PTTK na Rycerzowej – położenie

Schronisko znajduje się w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, w tak zwanym Worku Raczańskim. Stoi pod szczytem Wielkiej Rycerzowej na wysokości 1120 m n.p.m. Otaczająca je Hala Rycerzowa jest wspaniałym miejscem widokowym.

Przy bacówce znajduje się duży węzeł szlaków pieszych, którymi można tu dotrzeć z Soblówki, Rycerki Dolnej, Ujsoł i Zwardonia. Przebiega tędy czerwony szlak z Soli przez Zwardoń do Rycerki Dolnej. Dojście ze Zwardonia zajmuje prawie 8 h, z Rycerki 4 h. Ze szlakiem czerwonym krzyżują się dojściowe szlaki z Soblówki w kolorze czarnym i żółtym. Można nimi dojść do schroniska w około półtorej godziny. Z kolei dojście zielonym szlakiem z Ujsoł zajmuje 3h 30 min. Przy obiekcie biegnie także graniczny szlak niebieski, którym można tu dojść w dwa dni z przełęczy Glinne. Szlak znajduje się po słowackiej stronie granicy. Najbliższe schronisko znajduje się na Przegibku (około półtorej godziny marszu).

Bacówka PTTK na Rycerzowej
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Lestat, licencja: CC BY-SA 3.0

Noclegi w Bacówce PTTK na Rycerzowej

Bacówka jest obiektem drewnianym na wysokiej, kamiennej podmurówce. Nakryta jest spadzistym, sięgającym prawie do ziemi dachem. Została zaprojektowana zgodnie z pomysłem Moskały, na parterze znajduje się sala jadalna z kuchnią, na piętrach pokoje, zaś w piwnicy węzeł sanitarny. Schronisko dysponuje 34 miejscami w pokojach 2, 3, 6 i 10 osobowych. Ceny rozpoczynają się od 38 zł. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wykupienia pościeli w cenie 10 zł. W przypadku braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 23 zł. Przy schronisku działa pole namiotowe. Rozbicie namiotu to koszt 18 zł/os. Schronisko nie przyjmuje psów. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, honorowych krwiodawców, na karty dużej rodziny oraz dla grup.

Bacówka PTTK na Rycerzowej
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Ciacho5, licencja: CC BY-SA 4.0

Bacówka PTTK na Rycerzowej – potrzebne informacje

W schronisku działa bufet oferujący dania śniadaniowe, obiadowe i barowe, a także napoje i słodycze. W sklepiku można kupić artykuły pierwszej potrzeby takie jak środki higieniczne i opatrunkowe, baterie itp. A także pocztówki i pamiątki. Przy bacówce znajduje się miejsce ogniskowe oraz indiańskie tipi, w którym można organizować imprezy integracyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here