Schronisko PTTK na Szyndzielni
źródło: commons.wikimedia.org, autor Krzysztof Kozłowski , licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko na Szyndzielni jest jednym z najstarszych w Beskidzie Śląskim i działa niemal nieprzerwanie od 1897 r. Jest to duży obiekt, z charakterystyczną wieżyczką, który jest popularnym celem wycieczek ze względu na bliskość kolejki linowej z Bielska-Białej.

Schronisko PTTK na Szyndzielni – położenie

Schronisko znajduje się w północnej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, pod Szczytem Szyndzielnia na wysokości 1001 m n.p.m. Dwie najbliższe miejscowości to Bielsko-Biała oraz Bystra. Z przedmieścia Bielska-Białej (Olszówka Górna) wjeżdża w okolice schroniska kolej gondolowa, która znacząco ułatwia dostanie się na szczyt. Schronisko jest doskonale umiejscowione pod względem możliwości dojścia ponieważ krzyżuje się tu kilka ważnych szlaków turystycznych. Z Bielska-Białej Olszówki Górnej można tu wejść szlakiem zielonym w około 3 h. Podobny jest czas wejście szlakiem czerwonym, który prowadzi szutrową drogą, którą można też wjechać rowerem lub samochodem o wyższym zawieszeniu. Z Bielska-Białej Mikuszowic na szczyt prowadzi szlak żółty szlak, którego przejście zajmuje 2 h 40 min. Na Szyndzielnię można także dotrzeć ze schroniska Błatnia w około 2 h oraz w 20 min ze schroniska na Klimczoku. Czerwonym szlakiem da się tu też dojść ze Szczyrku w półtorej godziny.

Schronisko PTTK na Szyndzielni
źródło: commons.wikimedia.org, autor Krzysztof Kozłowski , licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Szyndzielni

Schronisko na Szyndzielni zbudowane zostało w 1897 r. przez Beskidenverein. Wzorowane było na schroniskach alpejskich i posiada charakterystyczną wieżyczkę oraz duży taras. Obecnie dysponuje 49 miejscami w pokojach 2, 3, 4, 6, 8 i 10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny kształtują się od 30 zł za nocleg w pokojach wieloosobowych po 80 zł za pokój dwuosobowy. Ze względu na przepisy przeciwpożarowe obiekt nie udziela noclegów zastępczych na podłodze. W związku z dużym obłożeniem, szczególnie w bardziej popularnych terminach prowadzona jest rezerwacja miejsc, którą należy potwierdzić wpłatą zadatku. Schronisko udziela zniżek dla członków PTTK.

Schronisko PTTK na Szyndzielni
źródło: commons.wikimedia.org, autor Krzysztof Kozłowski , licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Szyndzielni – potrzebne informacje

Schronisko na Szyndzielni jest jednym z bardziej popularnych w Beskidzie Śląskim. Oprócz noclegów dysponuje dużą jadalnią i tarasem ze stołami i ławami oraz kuchnią. Do dyspozycji gości jest też sala ping-pongowa, boisko do siatkówki i do mini piłki nożnej. W obiekcie zapewniony jest dostęp do bezprzewodowego internetu, a w świetlicy jest też telewizor. Można wynająć salę z nagłośnieniem do organizacji imprez. Zimą działa wypożyczalnia rakiet śnieżnych, zaś w odległości 50 m od schroniska znajduje się ratrakowany, krótki stok narciarski, który świetnie nadaje się do nauki jazdy. Atrakcją okolicy jest wieża widokowa znajdująca się przy górnej stacji kolei gondolowej, około 15 min od schroniska oraz założone na początku XX w. alpinarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here