Schronisko Kamieńczyk działa od 1995 roku, choć jego historia w tym miejscu sięga początku XX w. Jest obiektem prywatnym, posiadającym 19 miejsc noclegowych, a także popularnym przystankiem w wycieczkach na Szrenicę.
Schronisko Kamieńczyk – położenie
Schronisko znajduje się w sąsiedztwie najwyższego w Sudetach Wodospadu Kamieńczyka znajdującego się na potoku o tej samej nazwie. Stoi na wysokości 830 m n.p.m., w niewielkiej leśnej przecince. Najbliższą miejscowością jest Szklarska Poręba odległa o około pół godziny marszu.
Obiekt znajduje się przy jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków w tej części Sudetów. Oznaczony czerwonymi znakami trasa prowadzi z centrum Szklarskiej Poręby na Halę Szrenicką. Czas dojścia z parkingu przy głównej drodze to 30 min, z centrum miasta ok. 50 min. Na Halę Szrenicką można stąd dojść w godzinę. Tam też znajdują się najbliższe schroniska, Na Hali Szrenickiej oraz Szrenica. Na Hali Szrenickiej działa ośrodek narciarski z popularnymi trasami Lolobrygida i Śnieżynka. Szlak czerwony prowadzi drogą szutrową, która dostępna jest dla samochodów osobowych i rowerów.
Noclegi w Schronisku Kamieńczyk
Historia schroniska Kamieńczyk sięga początków XX w. Działał tu wówczas niemiecki obiekt na 35 miejsc, który uchodził za bardzo komfortowy. W pobliżu znajdował się tor bobslejowy oraz skocznia narciarska. Po II wojnie światowej budynek przejęło wojsko, a w 1984 r. podczas remontu uległ on spaleniu. Nowe czasy nastały po 1990 r. kiedy zrujnowaną budowlę kupiło małżeństwo Sieleckich. W 1995 r. otwarli oni niewielkie schronisko z własną kuchnią i bufetem.
W schronisku znajduje się 6 pokoi 2 osobowych i 1 pokój 3 osobowy oraz kilka sanitariatów. Cena noclegu to 50 zł/os. oraz 65 zł/os. w pokoju z własną łazienką. Na korytarzu można skorzystać z lodówki, czajnika oraz kuchenki mikrofalowej w celu samodzielnego przygotowania posiłków.
Schronisko Kamieńczyk – potrzebne informacje
Schronisko Kamieńczyk jest bardzo popularnym punktem na turystycznej mapie Sudetów. Ze względu na bliskość Wodospadu Kamieńczyka przybywają tu tłumy turystów, którzy najczęściej korzystają z bufetu. Oferuje on szeroki wybór dań śniadaniowych, obiadowych i barowych. Działa także niewielki sklepik spożywczy z lodami, słodyczami i napojami. Do dyspozycji gości jest taras z ławami i stołami. Przy schronisku znajduje się Szałas Sielanka z ogniskiem i barem, który serwuje dania z rusztu. Służy on także do organizacji imprez plenerowych.