Schronisko PTTK na Przehybie
źródło: wikimedia.org, autor: nn, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko położone w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, nad Krościenkiem i Szczawnicą. Zaliczane jest do najchętniej odwiedzanych w regionie. Oferuje noclegi w pokojach o zróżnicowanym standardzie oraz możliwość skorzystania z wyżywienia.

Schronisko PTTK na Przehybie – położenie

Schronisko znajduje się na wysokości 1150 m n.p.m., tuż pod szczytem Przehyby w Paśmie Radziejowej w zachodniej części Beskidu Sądeckiego. W pobliżu obiektu znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramy Tatr i Pienin. Piękne widoki roztaczają się także z oddalonej o około półtorej godziny marszu Dzwonkówki.

Obiekt znajduje się przy dużym węźle szlaków pieszych. Łączy się tu Główny Szlak Beskidzki przebiegający grzbietem Pasma Radziejowej ze szlakami ze Szczawnicy, Rytra, Starego Sącza i Gabonia. Dojście czerwonym szlakiem (GSB) z Krościenka zajmuje około 4 h 30 min, z Rytra zaś 6 h. Czas dojścia niebieskim lub zielonym szlakiem ze Szczawnicy to 3h 15 min, niebieskim szlakiem z Rytra 4 h, żółtym ze Starego Sącza nieco ponad 5 h, a zielonym z Gabonia prawie 4 h. Od strony północnej, z doliny Dunajca z miejscowości Gólkowice można dojechać pod schronisko asfaltową drogą.

Noclegi w Schronisku PTTK na Przehybie

Początki schroniska sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Pierwszy budynek został spalony przez Niemców, a na jego miejscu stanął w połowie XX w. schron turystyczny. Drugi budynek schroniska tzw. Jaśkówkę oddano pod koniec XX w., obecnie jest ona używana do organizacji wystaw, spotkań i warsztatów. Budynek, w którym dziś udzielane są noclegi to przebudowany i wyremontowany dawny schron turystyczny. Dysponuje on 45 miejscami w pokojach 2-6 osobowych. Część z nich posiada własne łazienki, w części znajdują się tylko umywalki. Na korytarzach zlokalizowany jest wspólny węzeł sanitarny. W sytuacjach braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi na podłodze. Obok schroniska działa pole namiotowe. Ceny noclegów rozpoczynają się od 35 zł w pokojach. Dopłata do pościeli wynosi 10 zł. Nocleg na podłodze i na polu namiotowym kosztuje 20 zł. Honorowane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK na Przehybie zimą
źródło: wikimedia.org, autor: Zalasem1 , licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Przehybie- potrzebne informacje

Schronisko prowadzi bufet, w którym serwowane są śniadania, obiady i kolacje. Działa także kuchnia turystyczna, w której goście samodzielnie mogą przygotować sobie prosty posiłek.

Od czerwca do października w kaplicy przy schronisku odprawiane są msze niedzielne o 13:30. Budynek „Jaśkówki” wykorzystywany jest obecnie na wystawy, spotkania i imprezy organizowane przez schronisko. Odbywają się tu koncerty, warsztaty fotograficzne, spotkania z ludźmi gór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here