Bacówka PTTK Nad Wierchomlą
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut) , licencja CC BY-SA 4.0

Duża bacówka turystyki kwalifikowanej znajdująca się w bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Stoi ponad górną stacją wyciągów narciarskich ośrodka Dwie Doliny w Wierchomli i jest dobrą bazą dla narciarzy oraz wędrujących bo beskidzkich szlakach.

Bacówka PTTK Nad Wierchomlą – położenie

Schronisko znajduje się pomiędzy szczytami Pusta Wielka i Runek, na bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Stoi na wysokości 887 m n.p.m. na dużej polanie  opadającej w stronę Wierchomli Małej. Rozciągają się stąd piękne widoki na Pasmo Radziejowej oraz na Tatry.

Do bacówki można się dostać na bardzo wiele sposobów. Najkrótszy i najmniej męczący to wyjazd wyciągiem z Wierchomli Małej i 15 minutowy spacer. Najkrótszy szlak pieszy prowadzi z Wierchomli Małej i jest koloru czarnego. Podejście zajmuje około półtorej godziny.  Dwa razy dłużej idzie się niebieskim szlakiem z Żegiestowa. Możliwe jest także połączenie podejścia szlakami czarnym lub żółtym z Żegiestowa i niebieskim od dojścia na grzbiet. Trasy te można przejść w około 2h 30 min. Schronisko znajduje się w odległości około 30 min od Głównego Szlaku Beskidzkiego na odcinku między schroniskami na Jaworzynie Krynickiej, a Hali Łabowskiej. Od Szczawnika do bacówki prowadzi droga szutrowa, którą można wjechać rowerem. Wjazd samochodem jest zabroniony ze względu na przepisy o ochronie przyrody.

Noclegi w Bacówce PTTK Nad Wierchomlą

Bacówka jest drewnianym budynkiem przebudowanym ze starego spichlerza przeniesionego ze Złockiego. Oferuje 40 miejsc noclegowych w pokojach 2-4 osobowych. Wspólny węzeł sanitarny znajduje się w piwnicach. Obok schroniska znajduje się tak zwany Fiński Domek składający się dwóch segmentów 4-6 osobowych z niezależnymi wejściami i łazienkami. Jest to budynek o standardzie prostego pensjonatu. Ceny noclegów kształtują się od 30 zł w pokojach w schronisku za nocleg w ciągu tygodnia oraz od 300 zł za segment w Domku Fińskim (przy dłuższych pobytach cena jest niższa).  W razie braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi na podłodze w cenie 15 zł. Obok schroniska działa pole namiotowe. Cena noclegu to 9 zł/os. Można skorzystać z wypożyczenia pościeli w cenie 15 zł (w Domku Fińskim pościel wliczona jest w cenę)

Bacówka PTTK Nad Wierchomlą - wnętrze
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut) , licencja CC BY-SA 4.0

Bacówka PTTK Nad Wierchomlą – przydatne informacje

W schronisku działa restauracja serwująca śniadania, obiady, kolacje, ciepłe i zimne napoje oraz dania barowe. Wiele potraw przygotowywanych jest z produktów regionalnych, a obiekt leży na „Baranim Szlaku” miejsc, gdzie podaje się owcze sery i baraninę. Słynna jest też tutejsza korzenna herbata, kugel z gulaszem, szarlotka i tradycyjne nalewki. Istnieje możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia (w tym wegetariańskiego).

Schronisko przystosowane jest do przyjmowania zarówno osób przechodzących w wędrówce przez Beskid Niski, jak i pozostających na dłuższe pobyty. Zimą jest dobrą bazą dla narciarzy, którzy korzystają z tras ośrodka Dwie Doliny. W budynku znajduje się suszarnia, narciarnia, a także wypożyczalnia rakiet śnieżnych. Można też skorzystać z punktu narzędziowego do napraw rowerów, garażu dla rowerów oraz znajdującej się w osobnym budynku kuchni turystycznej. W bacówce działa sauna. Znajduje się tu także sala kominkowa i duża weranda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here