Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Największe z tatrzańskich schronisk znajduje się na Polanie Chochołowskiej, u końca Doliny o tej samej nazwie. Jest to bardzo popularne miejsce zarówno wycieczek jednodniowych, jak i  punkt wypadowy na wędrówki po Tatrach Zachodnich. Polana Chochołowska znana jest z tego, że wiosną kwitną tu wielkie dywany krokusów, które przyciągają turystów i fotografów z całej Polski.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej- położenie

Schronisko znajduje się na końcu Doliny Chochołowskiej, na wysokości 1146 m n.p.m. Prowadzi do niego szutrowa droga z Białego Potoku, która od Doliny Siwej Prowadzi zielony szlak pieszy. Latem po drogą jeżdżą konne dorożki do Wyżniej Bramy Chochołowskiej, skąd do schroniska można dotrzeć w 40 min oraz kolejka turystyczna na Polanę Huciska (czas dojścia do schroniska, około godziny). Zielonym szlakiem z Kirów lub drogą z Siwej Polany można tu dość w około dwie i pół godziny. Schronisko jest dobrym punktem wyjściowym do wycieczek w Tatry Zachodnie . Można stąd dojść żółtym szlakiem na Grzesia, zielonym na Rakoń (lub odbijając z niego niebieskim na Wołowiec), czerwonym na Trzydniowiański Wierch (z odbiciem szlakiem zielonym na Kończysty Wierch).

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej zimą
źródło: wikimedia.org, autor: Adam Dziura, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej

Schronisko na Polanie Chochołowskiej zostało zbudowane na początku lat pięćdziesiątych XX w. Jest to kamienny budynek o spadzistym dachu pokrytym gontem. Dysponuje 121 miejscami noclegowymi w pokojach 2-14 os., co czyni go największym schroniskiem w Tatrach Polskich. W przypadku braku miejsc w pokojach udzielna są noclegi zastępcze na podłodze. W części pokoi znajdują się umywalki, a węzeł sanitarny jest wspólny. Najtańsze noclegi w salach zbiorowych kosztują 30 zł w sezonie niskim i 35 zł w sezonie wysokim. Noclegi zastępcze kosztują 25 zł w sezonie niskim i 30 zł w sezonie wysokim. Ponadto pobierana jest opłata za pościel w wysokości 8 zł od osób, które nie mają własnych śpiworów. W schronisku honorowane są zniżki dla członków PTTK, młodzieży szkolnej i studentów, Honorowych Dawców Krwi i posiadaczy Karty Dużej Rodziny (dla posiadaczy KDR zniżka obowiązuje także na wyżywienie). Ze względu na dużą popularność, latem i w spiętrzenia sezonu (w tym podczas „sezonu na krokus” przypadającego zwykle na początku kwietnia) zalecana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc noclegowych.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej- potrzebne informacje

W schronisku na Polanie Chochołowskiej działa restauracja i bufet ze słodyczami i napojami. Wśród specjalności kuchni znajduje się m.in. deser chochołowski oraz pstrąg z patelni. Działa także kuchnia turystyczna dla osób posiadających własny prowiant. Turyści mogą skorzystać z przechowalni nart oraz suszarni odzieży. Przy schronisku latem działa dyżurka TOPR.

W 1986 r. w schronisku doszło do spotkania papieża Jana Pawła II z Lechem Wałęsą. Fakt ten upamiętnia Izba Papieska oraz szlak poprowadzony na Jarząbcze Szałasiska. W górnej części Polany Chochołowskiej znajduje się  kaplica św. Jana Chrzciciela wybudowana na potrzeby kręconego tu serialu Janosik. W okresie letnim w każdą niedzielę odprawiane są Msze św. o godzinie 13:00.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej tablica pamiątkowa
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here