Schronisko w dolinie Roztoki
Fot: Arvedui89, CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki działa z przerwami od 1876 r. i należy do najstarszych w Tatrach, choć obecny budynek wzniesiono „dopiero” w 1913 r. Jest znane ze wspaniałej górskiej atmosfery, a ze względu na położenie nieco na uboczu nie jest aż tak oblegane przez tłumy turystów jak Morskie Oko czy schronisko w Dolinie Pięciu Stawów.

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki- położenie

schronisko w dolinie roztoki zima
Fot: Pawel.stoczysnki, CC BY-SA 4.0

Wbrew nazwie, schronisko nie znajduje się w samej Dolinie Roztoki, ale poniżej jej wlotu w Dolinie Białki, niemal na granicy polsko-słowackiej. Najkrótsza droga do niego prowadzi z Palenicy Białczańskiej drogą do Morskiego Oka i następnie zielonym szlakiem od Wodogrzmotów Mickiewicza. Zielonym szlakiem przez Dolinę Roztoki można tu także dojść ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Ze względu na swoje położenie w dwudziestoleciu międzywojennym „Roztoka” jak popularnie nazywano to schronisko była główną bazą wypadową polskich taterników wspinających się w Tatrach Słowackich, a w sąsiedztwie znajdowała się kładka przez graniczną rzekę.

Noclegi w Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki

W drewnianym, zabytkowym budynku schroniska jest 75 miejsc noclegowych w pokojach 2-9 osobowych. W razie potrzeby i braku miejsc na łóżkach udzielane są także noclegi zastępcze na podłodze. Ceny rozpoczynają się od 30 zł poza sezonem i 40 zł w sezonie, do noclegu na Łózkach można dokupić pościel w cenie 10 zł. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, PZA, klubów wysokogórskich oraz Honorowych Dawców Krwi. Żeby być pewnym miejsca na nocleg najlepiej zrobić wcześniej rezerwację. W sezonie, a szczególnie w długie weekendy miejsca zajęte są na kilka miesięcy w przód. Schronisko w Dolinie Roztoki słynie ze świetnej, prawdziwie górskiej atmosfery oraz dużej serdeczności gospodarzy, dlatego też wybierane jest często jako miejsce spotkań „ludzi gór”. W takich sytuacjach dostęp do schroniska jest ograniczony, ale informacje takie pojawiają się z dużym wyprzedzeniem.

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki- przydatne informacje

W schronisku działa bufet, który serwuje dania barowe oraz oparte na tradycyjnej podhalańskiej kuchni i domowych przetworach. Jest tu także sklepik ze słodyczami i napojami oraz mapami, przewodnikami i pamiątkami schroniskowymi. Turyści posiadający własny prowiant mogą skorzystać z kuchni turystycznej, gdzie przez całą wodę dostępny jest darmowy wrzątek. Ze względu na położenie w schronisku jest ograniczony zasięg telefonii komórkowej, ale gospodarze udostępniają gościom bezprzewodowy internet.

Od wielu lat Schronisko w Dolinie Roztoki prowadzi bazę górską. Organizowane są tu szkolenia pierwszej pomocy, lawinowe, skałkowe, turystyki wysokogórskiej oraz obozy skiturowe. Na miejscu działa też wypożyczalnia sprzętu wspinaczkowego, narciarskiego, zimowego i turystycznego, w tym kijów, nosideł turystycznych, rakiet śnieżnych, raków czy plecaków.

Wspaniała atmosfera, wysoki poziom obsługi oraz dodatkowa działalność schroniska sprawiają, że od lat utrzymuje się ono w czołówce rankingów najlepszych schronisk w Polsce, wielokrotnie zajmując w nich pierwsze miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here