Schronisko PTTK na Rysiance
źródło: wikimedia.org, autor: Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko na Rysiance znajduje się w centralnej części Beskidu Żywieckiego, przy węźle popularnych szlaków pieszych. Dysponuje 50 miejscami noclegowymi i polem namiotowym oraz zapewnia całodzienne wyżywienie.

Schronisko PTTK na Rysiance – położenie

Schronisko znajduje się na Hali Rysiance na wysokości 1290 m n.p.m. W odległości około godziny marszu znajduje się jeden z wyższych szczytów tego terenu, Romanka o wysokości 1366 m n.p.m. Obiekt usytuowany jest w niewielkiej odległości od kilku innych schronisk. Około 2 h 30 min dzieli je od schroniska na Hali Miziowej, a około 2 h od schroniska na Hali Boraczej. Najbliżej bo w odległości 15 min spaceru znajduje się schronisko na Hali Lipowskiej.

Przy schronisku znajduje się węzeł kilku szlaków pieszych. Najważniejszym z nich jest czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku od Węgierskiej Górki do Przeł. Glinne nad Korbielowem. Z Węgierskiej Górki idzie się tu prawie 6 h, zaś z Przeł Glinne 4 h. Ze szlakiem czerwonym krzyżuje się szlak niebieski z Sopotnie Wielkiej (dojście zajmuje 2 h 40 min do Zlatnej (czas dojścia 3 h 30 min), zielony z Żabnicy (czas dojścia  około 3 h) do Milówki (ok. 5 h), żółty z Rajczy (ok. 4 h 30 min) i czarny ze Złatnej, który doprowadza do schroniska w około 2 h.

Noclegi w Schronisku PTTK na Rysiance

Schronisko zostało zbudowane w latach 1936-1937 jako przeciwwaga dla znajdującego się na Hali Lipowskiej schroniska zarządzanego przez Beskidenverein. W latach osiemdziesiątych XX w. zostało rozbudowane o część murowaną, ale jego wygląd w dużym stopniu przypomina pierwotne założenie. Znajduje się tu 50 miejsc noclegowych w pokojach 1-10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny rozpoczynają się od 35 zł za nocleg w pokoju 8-10 osobowym. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wykupienia kompletu pościeli w cenie 8 zł. W razie braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 20 zł. Przy schronisku działa pole namiotowe. Nocleg w namiocie własnym z możliwością korzystania z węzła sanitarnego kosztuje 15 zł. W schronisku honorowane są zniżki dla członków PTTK, Alpenverein oraz dla aktywnych krwiodawców.

Schronisko PTTK na Rysiance
źródło: wikimedia.org, autor: Michaoll , licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Rysiance – potrzebne informacje

W schronisku na Rysiance znajduje się działający od 8 do 19:00 bufet serwujący dania śniadaniowe, barowe i obiadowe. W niedzielę bufet otwarty jest do 18:00. Przy obiekcie znajduje się góralska chata wykorzystywana na imprezy okolicznościowe i integracyjne. Działa także wypożyczalnia nart skiturowych oraz sprzętu skiturowego. W sąsiedztwie zimą funkcjonuje wyciąg narciarski z ratrakowaną trasą o długości 500 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here